Miras Sorusu (Üvey anne içerir)

Selamlar guzel insanlar!
Sorum şu:

Bir üvey anne + öz kızı (eski eşinden)
(4) Çocuk + ölmüş öz babaları mevcut.

Ortada bir tarla varsa kime ne kadar pay düşer?
Üvey anne rahmetli olursa işler nasıl değişir? (Üvey kız kardeşe pay düşer mi?)

Sevgi ve saygılar.

malım dörtte biri üvey anneye kalan dörtte üçünü de dört kardeş bölüşür. üvey anne ölürse hakkı kızına kalır.

  • mula  (03.09.13 01:34:49)
uvey annenin oz kizina paylastirilmaz bence.

  • bohr atom modeli  (03.09.13 01:37:27)
@bohr nasıl faydalanamaz. kocasına kalmaz mı dörtte biri?

  • mula  (03.09.13 01:38:02)
üvey anne malın %25'ini alır. öz çocuklar kalan %75'i eşit olarak paylaşır. üvey anne ölürse de hakkı kendi öz çocuğuna (varsa çocuklarına) kalır.

  • devilred  (03.09.13 02:04:05 ~ 02:04:21)
devil iyi aciklamis.

  • bohr atom modeli  (03.09.13 02:40:00)
yani özetle 4 tane öz kardeş %75'i paylaşırken, tamamen alakasız bambaşka biri %25'e tek başına çöküyor? adaletine sokayım dünya diyorum.

  • gonion  (03.09.13 08:14:44)
neden tamamen alakasız biri olsun ki? adamın eşi sonuçta.

  • devilred  (03.09.13 08:43:24)
soruya ek yapıp kafaları karıştırayım.

peki ya öz anne nerede? ölmüş mü, boşanmış mı? onun herhangi bir pay alma durumu var mı? hatta tarla babanın mı, öz anne ile evli oldukları dönemde mi edinilmiş? bunlar sonucu değiştirir mi?
  • kibritsuyu  (03.09.13 10:12:25 ~ 10:13:53)
adam öldüğü an kiminle resmi olarak evli ise mirasçılık hakkı onundur bu sebeple adamın önceden evlenmiş olup olmaması eşin mirasçılığı açısından durumu değiştirmez. Kadının eski eşinden olan kızı eğer baba onu evlat edinmişse mirasçı olabilir. Böyle bir husustan bahsedilmediği için anneye mirasın %25'i diğer 4 çocuğa da eşit oranlarda mirasın %75'i kalır. Boşanma değil ölüm söz konusu olduğu için de malın evlilik birliği içinde edinilip edinilmediğinin bir önemi yoktur.

  • hazel  (03.09.13 13:39:59)
son çıkan kanuna göre evliyken edinilen mallar eşit olarak paylaştırılıyor eşler arasında boşanma durumunda. daha önceki eşten boşanıldıysa çocukları arıza çıkarıp, geçmişe dönük dava çıkarıp annelerinin hakkını da iddia edebilirler. malın ilk evlilik zamanında alındığı ispat edilip de dava kazanılırsa yarısı eski eşe geçebilir. bu durumda miras kalan miktar azalır ama dağılım baba tarafından aynı olur. buna ek olarak öz anne tarafından da pay kazanır çocuklar.

ölme durumunda ne olur bilemedim ama. bu senaryo orada da geçerli olabilir, ama etki etmeyebilir de ölüm durumunda. zaten tüm bunlar benim mantık yürütmem.
  • devilred  (03.09.13 13:46:17)
Olen adam kadinin (esinin) kizini evlat edinmemis. Tarla olen adamin uzerine. 4 cocuga yuzde 75 dusuyor. Kadin olurse uvey kiza nasil yuzde 25 kaliyor amk? Harbiden adaletine sokayim.

  • thatam  (03.09.13 17:01:41)
Babadan sonra kadında ölürse %25 5 çocuğa birden kalır yani üvey kız %25' in 5 te 1 ini alır

  • hazel  (18.02.14 22:11:28)