Vizesiz ülkelere giriş çıkış

Nasıl oluyor bu işler cidden? Özkardeşler turizmden Sivas'a bilet alır gibi alıp gidebiliyor muyuz? Vizesiz ülkelere seyahat ile detaylı bilgi peşindeyim.

sınır kapısında durduruluyorsun. pasaportunu alıyor, kontrol montrol ediyor işte bilgisayardan. gereksiz sorular soruyor: ne kadar kalıcan, nerede kalıcan, ne zaman dönücen, ne kadar paranız var gibi. sonra pasaportta vizeler kısmına mühür vuruyor. bu kadar. bu otobüsle sınır geçerkendi.

trenle geçerken (karadağ'dan sırbistana giderken, bosnahersek sınırı): kompartmanları tek tek gezdi polisler, pasaporta direk mührü vurdular geçtiler ne soru ne bişey.
  • jedilance  (30.08.13 14:15:48 ~ 31.08.13 00:29:17)
evet sadece pasaport kontrol var. birde bazen 1-2 soru sorabiliyorlar. elimi sallaya sallaya kiev'e gittim işte geçen ay. ağzımı bile açmadım. kimse birşey sormadı.

  • patron stayla  (30.08.13 14:17:15)
bu yaz sosyetik hareket yapip yunan adalarina vizesiz seyahat yapsak mi diye kafa yorarken sormustum.

Gecerli bir pasaportun olmasi yeterli demislerdi. Bir form doldurup, ince de bir odeme yapiyorsun 50-75 euro araliginda.. ve bu islemleri seyahat acentasi yapiyor..

Plan gerceklesmedi daha sonra..
  • bigman  (30.08.13 14:22:04 ~ 14:22:58)
Bi özkardeşler durumu hakim yani olaya anladığım kadarıyla. Peki bu sorular formaliteden falan mı?

  • cassol  (30.08.13 14:28:37)
Hayır, beğenmezlerse almama ihtimalleri var. Bazı ülkelerde immigration belgesi dağıtılıyor uçakta, onu doldurup veriyorsun, yarısı sende kalıyor çıkarken veriyorsun. Kalacak yeri falan kontrol ediyorlar genelde.

  • whoosie  (30.08.13 14:43:12)
hangi ülke özelinde soruyorsan ona göre değişir cevaplar

brezilya'ya gittiğimde pasaport görevlisi gülümsedi, ouv türkiye falan yaptı, bişi sormadı. belki tepkimi ölçmek için öyle bişey yapmıştır

eğer türkiye ile ilişkileri iyi olmayan bi yer ise nerede kalacağını falan ciddi ciddi sorabilirler.

bir de o 50-75 euro vermeli yunan adaları vizesiz sayılmıyor. türkiye'de de aynı sistem var. vize uyguladığımız ülke vatandaşları havaalanından vizelerini alıyorlar (en son 15 euroydu belki artmıştır)

brezilyada hiç para vermedim mesela
  • la noix  (30.08.13 14:46:24)
örnekler hep havaalanından verilmiş. ben de tren garından vereyim. malezya'dan singapur'a girişte (ki ikisinde de vizeden muafız) polisler koca trenden bir tek beni ve bir fransız'ı aldılar kontrol etmek için, bir iki de soru sordular, 15-20 dk filan bekledik. gayet naziktiler. ancak fransız'ın bir karton sigarasını gözlerinin önünde kırıp çöpe attılar, sadece bir paket al dediler, çok pis üzülmüştü.

  • puc  (30.08.13 15:07:25)