Şikayet edeyim mi? (Kayıt için malzeme ve pul isteyen okul)

Selamlar;

Kardeşim bu sene liseye başlayacak herhangi bir sınava tabi olmayan düz liseye kayıt yaptıracağız fakat okul müdürü kardeşimden kayıt esnasında 2 top a4 kağıdı, 25 liralık pul, 5 tane zarf falan götürmesini istemiş. Bu ne kadar yasal bir iş sizce şikayet etmeli miyim nereye şikayet edebilirim ve şikayetimden sonuç alabilir miyim?

Özellikle öğretmenlerden cevap bekliyorum.
Teşekkürler...

düz liselerinde tercihleri var kı su an suruyor gıdıp kendınız kayıt yaptıramıyorsunuz bence bı yalnıslık olmus

  • mymissingstars  (29.08.13 17:59:11)
Kesinlikle yasal değil ama okulların gelirleri giderlerinden çok düşük oluyor ve bir şekilde ihtiyaçların karşılanması gerekiyor. Yani bence şikayet etmek yerine alın gitsin zaten çok para tutan bir şey değil.

  • slayerrr  (29.08.13 18:00:44)
ya adam hiçbir şey istememiş neredeyse alın gitsin. hatta okula da durumunuz varsa güzel bir bağış yapın bence. bir okul müdürü öğrencisinden bunu isteyebilecek hale gelmişse gerçekten ihtiyacı vardır.
cebine para istememiş sonuçta okulun ihtiyaçlarını istemiş. pul niye istiyorsa gerçi onu bilemedim.

  • ozdek  (29.08.13 18:01:48 ~ 18:02:23)
10 sene önce liseden mezun oldum, yani 17 sene önce kaydolmuşum. Yaklaşık aynısını istemişlerdi. Gerçekten okulların gelirleri düşük ve böyle şeylerle kurtarmaya çalışıyorlar. Yani gidip müdüre vermiyorum, durumumuz yok falan derseniz çözerler ama gerçekten verin bence.

  • whoosie  (29.08.13 18:08:01)
40 liralik destek icin amma tantana etmişsiniz. Adamlar para olrak istemiyorlar kagit istiyorllar.

40 tl vermeye usenip sonra okullarin kalitesi hakkinda atip tutmak ne güzel
  • efrasiyab87  (29.08.13 18:16:48)
2 top kağıt istemişler, siz 3 top alın. Benim kardeşim okuyacak, çocuğum okuyacaksa o okulda ve kağıt istemişse en kalitelisini kıyar alırım. Kaç para tutacak ki bunlar? Şikayet etmeye değer mi?

  • buzbebek  (29.08.13 18:20:58)
Tamam arkadaslar belki hakli olabilirsiniz ama benim anlamadigim su:

okulun en az 500 tane öğrencisi var herkesten 2 top kağıt alsalar 1000 top yapar şimdi şöyle düşünelim 1000 top kağıdı bu okul nerede kullanacak her öğrenciden bir top isteseler işleri çok rahat görülür hadi onuda geçtim 25 liralık pulu bu okul ne yapacak yıl olmuş 2012.

en önemliside bu devlet bu okula hiç mi bir şey vermiyor arkadaş yani yazışmalarda kullandıkları kağıdı bile öğrenciden dilenecek kadar parasız bir kurum mu milli eğitim?

ben de memurum yanlış anlamayın ama burada bir sömürü söz konusu.
  • thatam  (29.08.13 18:22:04)
@efrasiyab87

Devlet kurumlarindan kaliteli hizmet almanın yolu o kurumlara malzeme yardimi yapmaksa "devlet" ne ise yariyor?
  • thatam  (29.08.13 18:25:15)
pul tabi ki yasal ve istemeye hakkı var okulun. devamsızlık bilgileri posta yolu ile size ulaşıyor. pul almayıp bağış olarak 50-60 tl'de verebiliyorsun. kardeşimi yeni kayıt ettirdik fen lisesine. artık devlet okullardan elini çekti. okul kendi kendini çeviriyor bir şekilde. herkes hizmet bekliyor ama işler nasıl dönüyor bilen yok. ha dönem içinde katkı payı falan isterlerse şikayet edin meb'e tabi ona lafım yok ama yeni kayıt ücreti ezelden beri vardı yani...

ayrıca kağıtlardan bahsetmişsiniz o kadar kolay bitiyor ki. yazılı, yazışmalar, izin belgesi, geç kağıdı, rapor, öğrenciye özel belgeler, öğrenim durumu kağıdı vs. saymama gerek yok sanırım. gideceği okulu veli olarak, öğrenci olarak siz koruyacaksınız bundan sonra...

bir örnek vererek lafımı bitireyim;
fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net

fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net

fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net

yukarıdaki resimde gördüğün alan ben öğrenciyken topraktı. toz içinde futbol oynardık ders aralarında. mezunlar, okuyan öğrenciler falan para birleştirerek yapıldı gördüğün alan. arkasında da tenis kortu var. her okul hak ediyor böyle ortamları. skor tabelasını bile elektronik öğrencileri tasarladı. veliler ve öğrencilerin çabalarıyla yapılıyor kısaca bu işler...
  • synche  (29.08.13 18:26:58 ~ 18:38:26)
Öncelikle yıl 2013 oldu.

Sonrasında devletin hala -özellikle eğitim alanında- bir işe yaradığını düşünmeniz hoş ancak gerçekçi değil. Öyle olsaydı okullar ekstra bir spor salonu, okul yenilenmesi için sponsor olan garip garip insanların isimlerini almak zorunda kalmazlardı istemeye istemeye.

Ayrıca okul kağıt harcamayacak da ne harcayacak? Sınavı var, ders notu var, yazışması var, duyuruları var, şusu busu var.
  • whoosie  (29.08.13 18:32:03 ~ 18:32:53)
25 liralik pulu da bi aciklayiverin bana. Biz de lise okuduk eve bir defa kagit gelmedi.

  • thatam  (29.08.13 18:37:20)
Tamam beyler amma da ustume geldiniz be.

Tamam vericem malzemeleri de pulu da vay arkadas biz suclu ciktik.

Son olarak okullari bu duruma düşürenlerin ta amk. Saygilar.
  • thatam  (29.08.13 18:47:40)
kardeşimi anadolu lisesine kaydettik. istenen 20 tl lik pul,2 adet a4 kağıt büyük paket tabi.

kayıt için yardımcı olan öğretmenler parayı verebilirsiniz biz hallederiz ya da gidip siz alın gelin dediler.okul biraz sapaydı.20 tl pul için 10 tl de kağıt için verdik gitti.

yasallık konusunda bir fikrim yok ama her yerde var demek ki. ha bazı okullarda 10 tl lik pul istemişler mesela o da ayrı.

bilemedim ki hayırlısı artık )
  • uzunuzunilgi  (29.08.13 19:48:00)
özel okullarda okula para verdiği için her şey okuldan bekleyip öğrenciye hiç dokunmadan bir dahi çıkmasını isteyen veliler vardır sende o tarz düşünüyorsun.

hiç bir yerde devlet mükemmel koşulları sağlayamaz, finlandiya isveç vb gibi istisnai refah devletleri hariç.

Hele türkiye gibi hala adam gibi vergi toplanamayan, harcama planı olmayan ülkelerde devlet asgari yardımı sağlar kalanı okula bırakır.

adamlar 100 tl filan nakit almaya kalksalar durum anlaşiılabilir olurdu ancak topu topu 1 yıl için istenen 40 tl'lik kırtasiye malzemesi için şikayet edicem dilekçe vericem tarzı davranışta bulunmak açıkcası benim canımı sıktı. 1000 öğrenciden 2 top kağır alınırsa çok büyük bir miktar olur falan demişsin, ee okul ne yapacak, 50 tane öğrenmen toplanıp kağıtları kağıt tüccarlarına geri mi stacaklar?

sittiri b.ktan bir test yapılsa 3 sayfadan bir sınıfta 120 sayfa gider. okulda toplamda 2-3bin sayfaya tekabül eder 1 günde.

helede 5 tane zarf nedir yahu. paran yoksa ben vereyim, 20 krştan 1 lira eder. hadi lüks al 2 lira.

Devlet alsın çocuğumun herşeyini sağlasın mükemmel koşullar sağlasın filan diye fantezi aleminde yaşamayın.

bizim okulda fizik hocamız sırf bize iyi ders anlatabilmek için projeksyon cihazı almaya karar vermiş herkesten 20-30 tl toplamıştı, herkeste seve seve vermiş sonuçta ders daha sağlıklı hale gelmişti. Allahtan seninki gibi 40tl para istiyor napçak bunlar, şikayet etmeliyim mentalitesinde insanlar yoktu da adam gibi fizik dersi görmüştük.
  • efrasiyab87  (29.08.13 23:21:28 ~ 23:22:50)