Et fiyatları bir ay içinde neden çıldırdı?

Yemeksepeti'nde daha geçen ay kuzu kebabı 14-15 TL'ye söyleyebiliyordum. Şimdi aynı restoranlarda hepsi 20-21 olmuşlar. Bunun sebebi ne olabilir?

piyasadaki herşeyin fiyatı irrasyonel bir şekilde yükseliyor ve insanlar pek de yadırgamıyorlar, insanların -ekonomik- değer sistemleri alt üst olmuş durumda. Lokantalar da bunu fırsat biliyor olabilirler, zira çiğ et fiyatlarında pek bir değişim yok sanırım.

  • gochebe  (22.08.13 15:15:23)
enflasyon olmasın?

  • jimjim  (22.08.13 15:23:01)
dolar 2, euro 2.7, borsa 93 lerden 67lere indi. altın tekrar topladı gidiyor. benzin 5tl oldu, yakında 5.5 da olur.
insanlar zam yapmak için bahane arıyorlar.
devlette %7 enflasyon açıklasın
  • ravenudon  (22.08.13 15:33:03)
tabi ki bu durumun resmi adı "enflasyon"dur. ama ortada farklı bir şeyler var; sadece enflasyon değil bu bence. zira enflasyonun yükseldiği dönemde insanların tüketimlerinin azalması beklenir. oysa burada tüketim -henüz- azalmış değil. insanlar çoook uzun vadede borçlanarak yaşam standartlarından taviz vermiyorlar. Üstüne, değer sistemlerinde bir sorun var. mesela, diyor ki "biz etimizi balıkesir'deki çiftliklerimizden özenle seçtiğimiz danalardan elde ediyoruz." böylelikle başka eti daha pahalıya satmak için kendine alan açıyor, sonra bunun rakipleri de "ben de" "ben de" diyerek aynı zam stratejisini benimsiyorlar. bu da insanların gözünde yapılan zammı meşrulaştırıyor.

Ya da başka bir örneğini çevremden vereyim, çalıştığım yer yakınında 15 liraya karnınızı ancak doyurabiliyorsunuz. neden? çünkü şirketler çalışanlarına ortalama günlük 15 liralık ticket veriyorlar. hizmet veren lokanta da fiyatını ona göre ayarlıyor, başka bir yerde 10 liraya yenilebilen bir menü burada 1.5 katına çıkıyor vs. her sektörde benzeri onlarca örnek verilebilir.

yani fiyatlar belirlenirken sadece maliyet+kar gibi basit hesaplamaların ötesinde hesaplamalar kullanılıyor ve bu durum insanların gözünde meşrulaşıyor.
  • gochebe  (22.08.13 15:41:27)
et yemeklerinin fiyatının artmasının tek bir sebebi var: eskiden et diye, etin içinde et dışında her şeyi atıyorlardı. ve devlet buna izin veriyordu.

birkaç aydır bu yasak.
et satıyorsanız %100 et olacak. içine tavuk eti vs. atamıyorsunuz. (ki eskiden tavuk eti dışında şeyler atıyorlardı)

resttorantlar tutuştu bu yüzden.
  • kamera motor  (22.08.13 17:07:42)