Mısır Olayları

Kronolojik sırayı izleyerek 10 cümleyle maddeleyerek özetler misiniz? (Mağaradan yeni çıktım.)

Arap baharındaki olaylardan sonra Mursi seçilmişti. Müslüman Kardeşler'den kendisi
Musri yönetimin bokunu çıkardı.
İnsanlar yine meydana döküldü.
Ordu Mursi'ye git dedi, gitmem diye yanıtladı.
Ordu darbe yaptı.
Bazı insanlar darbeye hayır diye sokağa döküldü.
Bazı insanlar Mursi isteriz diye sokağa döküldü.
Ordu kızdı, eylemcilere ağır girişti.
Ordu onu bunu tutukluyor, eylemcileri öldürüyor.
Mursi yandaşları hala eylem yapıyor, bu sırada darbecilere hayır, Mursi'ye de hayır diyenler de Mursi yandaşı diye patak yiyor.
  • whoosie  (21.08.13 13:16:29 ~ 13:17:19)
Mursi Esad gibi reformcu biri mi yoksa radikal islamcı mı?

  • narcissa black  (21.08.13 13:19:24)
mubarek devrildi ordu destegi ile.
yeni secimlerde ayni turkiyede oldugu gibi akp turedi ve liberaller ile sagcilari alip yuzde 47 oy ile geldi.
secimlerde hile yapildi, ordu tarafindan mursi nin rakipleri yaristan cektirildi.
mursi anayasaya varolan devrim rejimini korumak icin her turlu yasayi koyarim hicbir mahkemede bu kararlari overturn edemez diye bir yasa koydu ki bu mursiyi mubarekten daha guclu bir adam yapan yasa.
bu yasadan sonra mursi devriliyor.
ordu secime gidicez deyip gitmiyor.
bir bakiyoruz ki ordu da megerse radikal muslim.
misirin anayasasinin ilk maddesi seriat.
tabi boyle olunca da meclisteki muhalefetin(radikal islamci parti) ve korfez ulkeleri ile arabistanin orduyu neden destekledigini anlamis oluyoruz.
erdo batiya kiziyor ama korfez ulkelerine kizamiyor cunku onlarin sermayesi turkiyede donmezse biteriz.
  • charlotte blanc  (21.08.13 13:19:57 ~ 13:23:22)
mübarek gidince seçimlerde kullanılan sistem amerika menşeili, bunu bilen halkın çoğunluğu sandığa gitmedi. O yüzde elliymiş yok halkın desteği balon yani.
Mursi ve tayfası amerikancı siyasal islamcı; şu ırak'taki tecavüzcü amerikan askerlerine dua edengillerden.
(bkz: muhammed mursi/@dafaiss)
(bkz: müslüman kardeşler/@dafaiss
  • dafaiss  (21.08.13 14:22:04)
@narcissa, mursi dedigimiz adam recep tayyip erdogan'in misir'daki iz dusumu. musluman kardesler'den. hani su öso var ya suriye'de türkiye'de. bizimki, mursi, bu öso hepsi aynı takım. bop'un ortadoğudaki sunni hatti adamlari.

mısırdaki olaylar da yillardir suruyor. insanlar yillardir sokakta. ekonomi cok kotu. arap bahari olaylari ile devrilen yonetime mursi geldi. secimler ilk kez yapilmisti, ne kadar adil oldu bilmiyorum. devrik yonetime karsi cok az farkla (yanlis hatirlamiyorsam %20'lerde bir oyla) ikinci tura cikti ve kazandi. vaat ettiklerini yapmadi. ekonomi boka sardi. insanlar yine ayaklandi. mursi inat etti. erdoganvari tarz ile takildi. milyonlarca insan mursi'ye meydandan muhlet verdi. mursi sacmasapan davranmaya devam etti. sonra yine milyonlarca insan meydandayken ordu mursiyi indirdi. sonra da hala olaylar olaylar.
  • f_d  (21.08.13 15:08:11)