Kanada vizesi - Aktarma - Transit Vize - Londra - Lufthansa

Kanada vizesi var, Londra aktarmali Istanbul'a gidecegim, transit vizesi gerekiyor mu Londra icin? Bir de Lufthansa icin soruyorum.

gerekmiyor.
www.ukvisas.gov.uk
"You will be exempt from the DATV requirement and may be able to transit without visa if you hold one of the following.

* A valid visa for entry to Australia, Canada, New Zealand or the United States of America and a valid airline ticket for travel through the UK as part of a journey from another country or territory to the country for which you have the entry visa.
* A valid visa for entry to Australia, Canada, New Zealand or the United States of America and a valid airline ticket for travel through the UK as part of a journey from the country for which you have the visa to another country or territory.
* A valid airline ticket for travel through the UK as part of a journey from Australia, Canada, New Zealand or the United States of America to another country or territory, as long as you do not transit (pass through) the UK on a date more than six months after the date on which you last entered Australia, Canada, New Zealand or the United States of America with a valid visa for that country."
  • layouter  (21.03.09 19:31:51 ~ 19:34:18)
kısa öz türkçe meali:
hava alanları uluslararası alanlardır ( pasaport kontrolünden geçtikten sonra), pasaport kontrolünden çıkmadığın müddetçe ( ki o durumda çıkamazsın) istediğin kadar kalabilirsin.

  • yapcak bisi yok  (21.03.09 21:36:29)