tezimin özet çevirisi

arkadaşlar soru başlıkta. bitirme tezimin özetinin çevirisi lazım. yardımınıza ihtiyacım var. hiç olmazsa paragraf paragraf üstesinden gelin.

ÖZET

Motivasyon kavramında; bireyin bir ihtiyacının giderilmesine yönelik hareketin başlaması ve tamamlanma süreci ele alınmaktadır. İnsan hayatı boyunca ihtiyaçlarını giderme peşinde koşar. İhtiyaçlarını giderebilirse mutlu, gideremezse mutsuz olur. İhtiyaçların bir amaca yönelik davranışa dönüşmesi sürecine motivasyon süreci denir.

İnsanların nasıl motive edilebileceği sorununu cevaplamaya yönelik olarak çeşitli motivasyon kuramları geliştirilmiştir. Bunlardan ilki bireysel ihtiyaçlara dayalı olarak geliştirilen kapsam teorileri, diğeri ise davranışın ortaya çıkışından durduruluşuna kadar geçen süre içinde ele alınan süreç teorileridir.

Çalışanların işe ilişkin davranışlarının uyarılması, yönlendirilmesi ve sürdürülmesi iş motivasyonu olarak tanımlanmaktadır. Çalışanın tatmininde etkili olan içsel ve dışsal güdüler bulunmaktadır. Yani bireyin işle ilgili davranışlarını başlatan ve bu davranışların biçimini, yönünü, yoğunluğunu ve süresini belirleyen bir grup içsel ve dışsal faktörler bulunmaktadır. Belli bir iş ilgi çekici, heyecan verici, geliştirici olduğu için yapılıyorsa, yani o işin bizzat kendisini yapmak ödüllendirici ise içsel motivasyonu; ama aynı işi para, terfi, şöhret gibi dıştan gelen bir ödül elde etmek için yapılıyorsa dışsal motivasyonu ifade etmektedir.

2. paragraf:
theories of motivation have been develeoped to answer the question of how people can be motivated. (sorun ,soru? cümlenin türkçesinde bi düşüklük var sanki). the first one of these are content theories developed on the basis of individual needs, the other one are the process theories that have been dealing during the time between the emergence of behavior and the fading of the behavior.

  • dafaiss  (06.08.13 01:53:03)
In the concept of motivaton; the process from beginning to completion of the movement towards the fulfilment of the person's needs is handled. Humans run after fulfilment of their needs throughout their lives. If they can satisfy these needs, they feel happy; if not, they feel sad. The process of the needs turning into acts towards goals is called "the process of motivation".

There are many motivation concepts developed to answer the question of how people can be motivated. The first group is the coverage theories based on needs, and the other is the process theories which are handled from the beginning to the end of the actions.

Stimulating, directing, and continuation of the actions is called work motivation. Effective in the satisfaction of the worker are the inner and outer instincts. Meaning that there is a group of inner and outer factors which starts and determines the shape, direction, amount and duration of the person's actions related to work. If a work is being done because it is interesting, exciting, developing, meaning it is done because the work itself is the award, it relates to internal motivation; if it's done for an award that comes from the outside, such as money, promotion or fame, it is considered external motivation.
  • el desaparecido  (06.08.13 02:02:19 ~ 02:04:52)