demokrasinin kötü yanları

aslında kötü değilde eksik diyelim. bugün birisiyle konuşurken konu tecavüz, haksız cinayet gibi ağır suçlardan dolayı ceza almış kişilerin, almaları gereken cezayı almadıkları, üstelik daha sonra af falan derken kısa sayılabilecek sürede serbest kalmalarına geldi. daha sonra bu insanların tekrardan topluma karışmalarının hata olduğunu, idam edilmeleri gerektiklerini, bazı arap ülkelerini bu konudaki taviz vermez tavırlarından dolayı beğendiğini falan söyledi. haklı yönleri var mı sizce?

@Cesario konu o değil hacı. ben arap ülkelerini övmüyorum, bizde ki adaleti tartışıyoruz.

  • eyyor  (01.08.13 00:35:04)
demokrasi değilde bizim adalet sistemimizin ne kadar çürüdüğünün kanıtları onlar yoksa verilmesi gereken cezalar çoğu sistemde bellidir

  • RaZeus  (01.08.13 00:38:35)
adalet sistemiyle demokrasiyi nasıl bağdaştırdın onu anlayamadım. ayrıca bizim adalet sistemiyle karşılaştırılıp övülecek tek adalet sistemi sikik suudi devletininki mi?

ayrıca türkiye ne ölçüde demokrasi o da tartışılır.

insanların hak ettikleri cezayı almaması demokrasiyle değil basiretsiz yöneticiler ve tepkisiz halkla alakalı
  • mistreated  (01.08.13 00:48:05)
iftira ve komplo ihtimalleri de düşünülmeli özellikle idam cezasında. Kanıtları toplayanlar, ceza hükmünü verenler... de insan sonuçta o da var. İdam cezası konusunda "12 angry men"i izlemeni öneririm.
Hapishane de bir çözüm ya da adil bir mekanizma değil bana kalırsa.
Demokrasinin işlerliği de insanlara ve topluma bağlı daha çok. Toplumda kan davası biçiminde birbirine düşmanlık güden siyasi zihniyetler varsa pek sağlıklı olamaz, bir de herkese temsil hakkı verilmesi de önemli.
  • dafaiss  (01.08.13 00:48:16)
Çürümeye, yozlaşmaya çok müsaittir. Hatta çürüme kaçınılamazdır.

Dünyada büyük güç elde etmiş tanınan, tanınmayan bir takım insanlar devletleri savaşa sürüklemiş, milyonların kaderini tayin etmiş. Güç kimdeyse hak da hukuk da ona var. Oturup ciddi ciddi demokrasi diye bir şey var ya diye düşünmek komik bence. Kimse kimseyi dinlemez demokratik hak, özgürlük falan hikaye.
  • Somuchwin  (01.08.13 00:48:47 ~ 01:01:11)
genelde azınlık çoğunluğu yönetir.

  • utkucbkc  (01.08.13 00:53:16)
seriatta Ceza hukuku
Şeriat hukukunun kullanımda olduğu bir İslam ülkesinde, İslam’ın emir ve yasaklarına uymayan ve/veya suç işleyen kimselere karşı verilecek bedensel, maddi (mali) veya caydırıcı bazı cezai hükümleri kapsar.
Cezalar başlıca 3 kısımda incelenir;
1-Kısas: Kısas; cana can, göze göz gibi doğrudan suçu işleyenin işlediği suçun aynısı bir karşı eylem ile cezalandırılması anlamına gelmektedir.
2-Hudud Yasası (Had cezaları); (Zina, hırsızlık, içki içmek, kazf ve yol kesme ve irtidat cezaları)
Zina; cezası evlilere recm bekarlara ise yüz adet sopa ile vurulması şeklinde uygulanır.
Hırsızlık; hırsızlık eyleminde sağ elden başlayarak, el ayak gibi organlardan bir tanesinin kesilmesi şeklindedir.
İçki içmek; Kur'anda cezası belirtilmeyen bir suç [6] olan içki içmenin cezası icma yoluyla 80 sopa olarak tayin edilmiştir.
Kazf; İffetli kadına yapılan zina isnadı, 80 sopa ile cezalandırılır.
Yol kesme; Eylemlerinin çeşidine ve ağırlığına göre sağ el ve sol ayaklarının çapraz olarak kesilmesi, hapsedilme veya sürgün cezaları verilir.
İrtidat; Dini terminolojide "küfre girer" şeklinde ifade edilen eylemlerdir. Örneğin farz veya sünnet olarak tanımlanan dini emirleri reddeden, hafife alan, alay veya saygısızlık eden, veya "elfaz-ı küfür" denilen sözleri konuşan kişilere uygulanır. Cezası ölümdür.
3-Tazir cezaları
Kısas ve had cezaları Kuran ayetleriyle karşılığı belirlenen suçlardır. Diğer suçlar ise ceza miktar, yöntem ve uygulaması hakimin takdirine bırakılan, tazir (toplum içinde azarlamadan sopa atmaya, sürgün, hapis ve idama kadar değişen) cezalarıdır. Tazir cezalarının namazın terki ve irtidat örneklerinde görülebileceği gibi hafif olması diye bir kural yoktur.
İslam fıkıhçıları ibadetler, cezalar, muamelat gibi hususlarda hermafroditlerle ilgili hükümler de ihdas etmişlerdir.[7]
Örnekler: Namaz kılmayanların dövülmesi, hapsedilmesi ve kılmamakta ısrar edenlerin öldürülmesi[8][9][10], kısas (Göze göz, cana can gibi) hükümleri [11], hırsızlık yapanların elinin kesilmesi, zina suçu işleyenlere 100 sopa veya recm cezalarının verilmesi.[12],[13] Şeriat hukukunda eşcinselliğin ölünceye kadar hapis, 100 sopa veya recm şeklinde mezheplere göre farklılıklar gösteren cezaları bulunmaktadır.[7][13][14]
tr.wikipedia.org
  • jamswety  (01.08.13 01:51:10)