Öss 2010

efendim benim sorularım şunlar olacak:

1-sayısaldan mezun biri seneye yapılacak öss de bölüm farketmeksizin hem ea dan hem sayısaldan tercih yapabilecek mi? eskiden puan düşürülüyordu, seneye öyle olmayacağını duydum. ama araştırdığım kadarıyla kesin bir bilgi de bulamadım. nasıl oluyor?

2-okul puanı öss puanını nekadar kadar etkileyecek?

okul puanı öss puanını yeni sistemde çok fazla etkilemeyecekse 1 sorunuzun cevabı kısmen evet olabilir.

birinci sorunuzun cevabı ikinci sorunun cevabına bağlı kısmen de. ünal yarımağan buna yök ün karar vereceğini söyledi en son. katsayı kanunlarda yeri olan bir kavram. katsayılarda marjinal bir değişime gitmek beraberinde kanunu değiştirme zorunluluğu da getiriyor. herkesin malumu güzel ülkemde kimin hangi bölüme gideceğine, ne okuyacağına öğrenciler dışında herkes -özellikle yönetici kesim- karar verdiğinden kat sayıdaki değişiklikler de yök ün o anki durumuna bağlı.

tahminim yök bu kadroyla imam hatip ve meslek liseleri lehine katsayıları değiştirebilir. bu durumda birinci sorunuzun cevabı evet olur. ya da yök okuldan gelen puanın öss ye katkısını azaltır.
  • kutuyusuk  (15.03.09 20:02:14 ~ 20:05:08)
1.sorun için bişey diyemiycem ama adı lazım değil bi dersanenin bilgilendirme yazısında gördüğüm kadarıyla eski sisteme göre aobp puanı %20 civarı etkilerken şimdi bu %5-10 lara düşürülmüş.

  • nothing  (15.03.09 20:22:04)