Makine Mühendisi nasıl yetişmeli ?

Üniversite 3.sınıfa geçmiş bir makine mühendisi öğrencisiyim.Sorum şu ki kendimi nasıl geliştirmeliyim ? Neler yapabilirim neler yaparsam daha iyi olur neler yapmalıyım ki fark yaratabilecek konuma yerleşebileyim... Üniversiteyi bitirdiğimde çok ünlü bir kurumda işim hazır fakat istemiyorum , maddi olarak durumum var orta seviyede ostimde bir fabrika açabilirim kendi işimin patronu olmak istiyorum ama nasıl olmalı ?? Farklı , yaratıcı fikirler bekliyorum
Not: 2000 yılından beri tek bir hayalim var o da şu an Ünal Aysal'ın bulunduğu makam.İmkansız ya da değil alay edebilirsiniz de ama tek hayalim bu ve bunun içinde çok para kazanmam gerek.

sulak toprakta

  • ilkot  (31.07.13 02:40:51)
stajların hakkını ver, gördüğün her şeyi sor, kosgebin eğitimlerine katıl..vs
imalat zor iştir, her aşamasını bilmezsen işçisinden ustasından tut herkes patronu affedersin donunda sallar. çok para kazanmak için imalattan ziyade ticarete yönelmeni tavsiye ederim.

  • tiny penny  (31.07.13 02:47:38)
@mavijojobatanecigi O zaten dikkat ettiğim bir şey teşekkür ederim.
@ilkot Bu temennını Melih Gökçek'e iletmelisin zira Ankara'ya denizi getirebilecek yegane şahıs o maalesef.

  • smf  (31.07.13 02:48:31)
@tiny penny çok fabrikaya gittim çok şey öğrendim , bir yandan da işin işletme ve yöneticilik kısmıyla ilgili çok kitap okudum çok kişiden çok şeyi sorguladım.Biliyorum iş bilmeyeni işçinin ne hale getirdiğini sana da teşekkür ederim. Kosgeb'i araştıracağım en kısa zamanda.

  • smf  (31.07.13 02:51:04)
ingilizcen çok iyi olmalı, stajlarını iyi yap hatta zorunlu stajların haricinde gönüllü stajlar yap. kendini geliştireceğin alanlar yapmak istediğin işe bağlı, tasarımcı olacaksan autocad, solidworks, ansys gibi programları öğrenmelisin mesela.
Bi iş kurmak için o işi bilmek gerek, hakkıyla bilmek için de en az 5-10 sene bir yerlerde öğrenmek gerek. ayrıca iş kurmak ve yönetmek sadece mühendislikle olmuyor, bunun işletmesi, satışı, muhasebesi falan filan. sıfırdan büyük bir iş kuramayacağına göre ilk zamanlar hepsini sen yapmak zorundasın. kolay değil yani o işler.

  • r_u_h  (31.07.13 02:59:00)
notlarla olacak iş değil. pratik önemli. yönelmek istediğin sektörde mezun olmadan deneyim kazanmaya bak. artık part time çalışma ile mi olur yazları mı olur onu bilemiyorum tabi.

  • zenc  (31.07.13 08:29:06)
Akıcı bir şekilde İngilizce konuşabil mesela

  • puc  (31.07.13 08:30:50)
haci teorini pratige cevirebildigin kadar muhendissindir, fazlasi degil. misal makine elemanlari dersini A ile vermis olabilirsin ama gercekte gordugun konik disliyi taniyamazsan, ya da atiyorum st52 celiginin genel olarak ne ise yaradigini bilmiyorsan cok bir anlami olmaz.

bilmem anlatabildim mi?
  • rising creeps  (31.07.13 12:03:09)
@r_u_h çok zor olduğunun farkındayım o yüzden konu açıp fikir toplamanın faydalı olduğunu düşündüm.Dediğin her şey çok doğru.
@zenc haklısın pratiğin yanında teori neredeyse hiçbirşey kalıyor.
@puc evet haklısın
@rising creeps anlattın kardeş hemde çok iyi anlattın teşekkürler.
  • smf  (31.07.13 23:53:41)