arkadaşlık üzerine - ben mi hatalıyım?

NOT: çok uzun oldu, özür dilerim.

Öncelikle şu cümleyle tam olarak ne demek istemiş? "Nothing that you said justifies the way you treated a commitment that you had with a friend."

Şimdi esas konu. Olay yurt dışında, başka ülkeden bir arkadaşımla aramda geçiyor ve bu kişi en yakın arkadaşımdı - kendisi de benim için hep öyle diyordu.

15 gün önce bu arkadaşın evinde bir yaz partisi oldu, bütün ev arkadaşları birilerini davet etti, bu çok telaş yaptı benim davet ettiğim kimse gelmeyecek diye ve bize çok ısrar etti lütfen gelin, erken gelin vs diye. ben normalden çok geç geleceğimi çünkü öncesinde başka bir yere davetli olduğumu haftalar öncesinden söyledim, sorun olmaz dedi. bu partiden 1 hafta önce 1 sene önce ayrıldığım ama birbirimizi hala sevdiğimiz eski erkek arkadaşımla bir şekilde tekrar görüştük ve her şey iyice karmaşıklaştı. bulunduğum ülkedeki son haftalarım ve eğer barışacaksak durumu düzeltmek için çok çok az zamanım var diye tüm planlarımı iptal edip onun yanına gitmeyi düşündüm çünkü yapabileceğim bir şeyi yapmayıp ömür boyu pişman olmak istemedim. ve bu gitmeyi düşündüğüm haftasonu, arkadaşımın partisinin olduğu haftasonuydu. ama gitmedim çünkü eski sevgilimle konuşmamız yine kavgaya dönüştü ve gerek kalmadı artık gitmeme.

ben arkadaşımın alınacağını hiç düşünmedim, yakın arkadaşım diye ona her şeyi anlattım. "ilk fırsatta yanına gitmeyi düşündüm ama sonra böyle böyle oldu" diye. bunu diyene kadar normal konuşan insan bir anda "çıkmam lazım bye" dedi ve yok oldu (olay facebook üzerinde geçiyor.)

partiye gittiğimde ise doğru düzgün yüzüme bakmadı, ben ortada piç gibi kaldım. esas plan gece onun evinde kalmaktı ama en son 4 kişi bir arada oturduğumuzda hepsi farklı ülkelerden olduğu ve hepsi çok iyi ingilizce konuşabilmelerine rağmen ve benim almanca konuşmayı takip edemediğimi bilmelerine rağmen ben yokmuşum gibi almanca devam ettiler yarım saat kadar. ben hem eski sevgilimden dolayı moralim bozukken, hem günün yorgunluğu varken bu olay canımı sıktı ama hiçbir şey belli etmedim. sadece çok yorgun olduğumu ve ben burda bu evde uyumaya gidersem partinin bozulacağını söyleyip kendi evime geçtim. sonrasında hiçbir şey demedi, sorun olmadı.

geçen hafta da bugün için ufak bir gezi planı yapmıştık birlikte. ama 1 hafta boyunca internet ve telefon hattının olmadığı bir yerdeydim. gelince facebooktan beni bir yere davet ettiğini gördüm ama çok geç olmuştu artık. bugün de mesaj attım, bugün dışarı çıkıyor muyuz diye. meğer kalkmış başka bir yere gezmeye gitmiş - oysa geçen hafta benim burda kalmam, son günlerimi beraber geçirmemiz için ısrar etmişti ve ben planlarımı iptal etmiştim. dedim e hani plan yapmıştık, "sen bana 1 hafta boyunca cevap vermedin, ben de bu yüzden seni bekleme gereği duymadım" dedi. bunun üzerine biraz tartıştık mesajlaşarak. benimle ilgili düşüncelerinin değiştiği nokta, benim onun partisini önemsemeyip eski sevgilimin yanına gitmeyi düşünmemmiş. üstelik bir de bunu düşündüğümü ona anlatmışım.

ben tekrar bunun o partiyi önemseyip önemsememekle alakalı olmadığını, 2 yıllık bir çelişkiyi düzeltmeye çalışmazsam ömür boyu pişman olacağımı vs söyledim. sonra bana yukarıdaki cümleyi yazdı ve öğütlerle devam etti. o almanca konuşma muhabbetinden önce ben mutlu görünmek için hiç çaba sarf etmemişim, hala gençmişim ve zamanla arkadaşlığa bir erkekten daha fazla önem vermem gerektiğini öğrenmeliymişim (kendisi benden 3 yaş büyük) gibi öğütler verdi.

şimdi ben hata mı yapmışım? bu insan bu kadar trip atmakta haklı mı? partisine ben gitmeseydim 10 arkadşaı daha vardı, yalnız kalmayacaktı. bu kadar saçma bulmakta ben haksız mıyım?

Nothing that you said justifies the way you treated a commitment that you had with a friend.

söylediklerinin hiçbiri bir arkadaşınla olan bağına karşı davranma şeklini haklı çıkarmak için yeterli değil

bence ayıp etmişsin. benzer sebeplerle eski yakın bir arkadaşımla ben de görüşmüyorum, hayatımdan da bir şey eksilmedi. ilgiyi alakayı hep kendi üzerine beklememeli, bazen etrafındakilerin de ilgiye ihtiyacı var. üstelik o 1 hafta başka bir yerde olduğunu da bilmiyormuş gibi geldi bana. mesaj diye bir şey var, arayabilirdin ya da mesaj atabilirdin. o niye atmadı diyecek olursan, bencilliğe geri döneriz
  • la noix  (20.07.13 20:24:59 ~ 20:25:20)
önceden plan yapılan bir şey var, ve siz telefonun internetin olmadığı bi yere gidiyorsunuz. üstelik "en" yakınınıza bununla ilgili önceden haber vermiyorsunuz. hatalısınız.
en yakın arkadaşınız diye de her şeyi yüzüne söylemeniz gerekmez. sonuçta gelmeniz için ısrar etmiş, yakın da arkadaşsınız, erkek arkadaşınızla arayı düzeltseniz onu umursamayıp gidecektiniz. kavga ettik yine olmadı deyip konuyu kapatabilirdiniz.

  • katredin  (20.07.13 20:27:02 ~ 20:28:10)
bence arkadasin abartiyor. alti üstü bir parti, bu kadar alinacak ne vardi ki.

  • mamu  (20.07.13 20:28:44)
arkadaşınız haklı. açık konusayım. erkek için de kadın için de geçerli dediklerim. kız/erkek arkadaşı dostunuza tercih ettiğiniz an haksızsınızdır. dolayısıyla eski sevgilim kabul etseydi seni ekecektim demeniz o tepkiyi görmeniz için yeter de artar bile

  • kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci  (20.07.13 20:29:08)
o 1 hafta burda olmayacağımı biliyordu. gitmeden önce buluşmuştuk bile. ne zaman döneceğimi de biliyordu.

  • benneydim  (20.07.13 20:31:23)
bence,

-şu parti olayında arkadaşınız daha anlayışlı olabilirdi, çünkü normal şartlar yokmuş. sevdiğiniz eski erkek arkadaşınız var ve çok az zamanınız kalmış aranızın düzelmesi için. hani normal ilişkiniz olur, direk satarsınız arkadaşınızı, o zaman ayıp ama burada barışmak istediğiniz biri var. geceleri onu özleyip düşündüğünüzde, arkadaşınız partilerde olacak muhtemelen yani. ben olsam arkadaşınızın yerinde, asıl ben gidip görüşün diye ısrar ederdim, parti ne olacak başka zaman da olur, ama gerçekten sevdiğiniz birini kısa zamanda kaybedeceğinizi bilmek üzücü.

-fakat şu ikinci olayda haksızsınız. 1 hafta ses seda çıkmamış ya, orada arkadaşınız haklı. bir şekilde o 1 hafta içinde tekrar haberleşmeliydiniz. (cevap vermişsiniz gerçi şu an gördüm)
  • engiribord  (20.07.13 20:33:29 ~ 20:35:59)
yok arkadaş. kız hala diyor ki, ben seni anlıyorum, ben olsam ben de sevdiğim insanla aramı düzeltmek için aklımda olan her şeyi yapardım ve ben senin beni önemsememek gibi bir şey yapmayacağını biliyorum. ama sen benim partimi önemsememiş gibi konuştun.

bu ne mk, neyin tribi bu hala?
cevap bile veremiyorum artık bu dediğinden sonra.
  • benneydim  (21.07.13 00:56:37)