Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tercihi

Arkadaşım Niğde Üniversitesi 2.sınıf iktisadı bırakarak bu sene tekrar hazırlandı ve TM-1 de 50.000 TM-2 de 45000 TM-3 de 40000'lere girdi. ikameti ankara ve sadece ankara tercih edecek. sizlerin, bilenlerin yardımıyla kafası karışık olan arkadaşımıza yardım edeceğiz, soruları şunlar:

gazi üniversitesi uluslararası ilişkiler, iktisat, maliye, işletme... kısacası idari bilimler yazmak istiyor. öte yandan kafa karışıklığını şurda yaşıyor. yıldırım beyazıt üniversitesi, uluslararası ticaret ve işletmecilik(ing) ve bankacılık finans(ing) bölümlerinde gidip geliyoruz. kontenjan sıralamaları üniversite tarafından açıklanmamış. şimdi sizden yardım istiyorum ne yapalım? iyi midir? bilen var mıdır hakkında bu bölümlerin?

şimdiden çok teşekkür ediyorum.

bence uluslararası ticaret ve işletmecilik(ing)'e gitsin hem ingilizce işinih alleder hem de özel sektörde çalışmak için iki 3 program yöntem yaklaşım falan öğrenir. büyük ihtimalle de olur orası.

yoksa niğde iktisat gazi iibf arasında fark yok.
  • akşemsettin  (14.07.13 21:25:49)
daha kampüsü bile yok yıldırım beyazıtın. kampüssüz okul mu olur. yanılmıyosam cinnnahta bi binada yıl. bey. gazi daha mantıklı olabilir. kadroyu falan bilmiyom da en azından yeni kurulmuş okul değil. yıl. bey sürekli araştırma görevlisi alıp duruyor, daha kadrosu bile oturmadı. ama orda okuyan birini bilmiyorum. bir de iibf seçecekse iktisat seçsin, başka bölümlere gerek yok. iş bulması daha kolay olur.

  • chavez s venezuela  (14.07.13 21:28:13)
abi bilmiyorum bana mı öyle geliyor ama şu uluslararası bankacılık/finans/işletme/ticaret falan tamamen isminden dolayı kazanıyolar gibime geliyor.
iktisat/işletme oku, eğer çok dış ticaret alanında uğraşmak istiyosan gidersen bi sertifa alırsın bide staj patlatırsın kendini yetiştirirsin o alanda da..
bilmiyorum benden tecrübeliler ne der ama benim görüşüm bu yönde...

ayrıca niğde iibf ile gazi iibf arasında fark var :)
  • taha1907  (14.07.13 21:30:08 ~ 21:33:50)
arkadaşlar hepinize teşekkür ederim ama net bir cevap alamadım. yani kampüsü olmayabilir -gazi de dağınık bir üniversite- ama şurada elbette haklısınız oturmamış bir üniversite. ben eğitimi iyi mi? değil mi? ya da o bölümlerden mezun olunca iş bulabilme olanağı yüksek mi? gibi sorulara cevap arıyorum. sonuçta 4 yıl kaybetti ve dandik bir şey yazmak istemiyor. kısacası bu bölümler sağlıklı mı türkiye'de? okuyan yok mudur?

  • dadaloğlu mu karacaoğlan mı?  (14.07.13 21:41:48)
bölüm diyosan ben odtü siyaset bilimi okudum. uluslararası ilişkiler okuyan çok arkadaşım var, keza işletme de öyle. türkiyede bu bölümleri okuyan binlerce insan var, her türlü işi zor. iktisadı bitirdin hadi iş bul diye bişey yok, odtü makine müh. bitir o zaman işin hazır eyvallah da, öyle gaziydi yıl. bey'tı bilmem neydi olmaz. bi kere iktisat/işletme dışı bölümlerde özelde çalışma zor. akademisyen olabilir, devlette kpss ile birşeyler olabilir. ama iktisat ve işletme özelde çok iyi iş bulur. devlette de öyle. ayrıca iibf'nin tüm bölümleri iktisattan türemiştir. ben odtü siyaset biliminde okudum, aynı bölümde master yaptım işsizim. kpss çalışırsa, işi olur, ama 4 yıl sonra ne kadar kadro açılı durum ne olur bilemem. iş her daim zor iibf'de, onu söyleyeyim. ama bana sorarsa gazi iyidir, iibf'de kpss sorularını gazi hocaları hazırlıyor, 4. sınıfta hocalar kpss'ye yönelik dersler anlatıyor diye duydum, o açıdan kpss isterse gazi seçsin.

  • chavez s venezuela  (14.07.13 23:26:54)