Dunyanin en nadir doga olayi & En nadir uzay olayi

1. Dunyanin en nadir doga olayi hangisi? Belki de simdiye kadar 1 kere olmus birseydir ama illa felaket olarak dusunmeyin tabi (sel, deprem falan kastetmiyorum yani). Hic olmadi, bildiginiz ya da sahit oldugunuz nadir ve harika doga olaylarini yazabilirsiniz.

mesela ben soyle ilginc bir doga olayi buldum, birincilige oynayabilir, okyanus krema gibi olmus:
www.dailymail.co.uk

2. Ayni soruyu uzaya uyarliyorum. Gorebilecegimiz (ya da sadece astronomiyle ugrasanlarin gorebilecegi/gordugu) en nadir uzay olayi hangisi?

gerçi adaların oluşması gayet sıradan bir şey ama benim gördüğüm en ilginç şeylerden biri şuydu:
earleydaysyet.blogspot.com

sizin krema daha iyiymiş ama :)

görebileceğimiz en nadir uzay olayı da heralde halley'in falan geçişidir. arada yıldızlar patlıyor matlıyor ama onları ben göremediğim için yok sayıyorum :p
  • elcezire exclusive  (09.03.09 20:42:23)
güneş tutulması çok sık oluyor ama ya. 1999'da ve 2006'da iki kere tam tutulma görülmüştü burdan sanki. ama ne tutulduydu be.

  • elcezire exclusive  (09.03.09 21:11:27)
2. shoemaker-levy'nin 94'de jupiter'e carpmasi gayet sarsici ve nadir rastlanan olaylardan biri olsa gerekir. bilim ve teknik'in temmuz 94 sayisi, sabirli bekleyis, olayla ilgili haberler v.s o zamanlar sadece 8 yasinda olmama ragmen hala aklimda dun gibi.

  • nochristrequiress  (09.03.09 21:27:23)
bizden bir örnek:

img340.imageshack.us
img58.imageshack.us

yer: istanbul boğazı...
  • uyuzcan  (09.03.09 21:58:19 ~ 22:00:20)
Kutup çizgisinin baya yakınından güneş batışı ve doğuşunu izlemiştim ben. Yaşadığım duyguları kelimelerle tarif etmenin olanağı olacağını sanmıyorum.

  • kabal  (09.03.09 22:33:24)
verilen cevaplara bakmadım. ama uzayın en nadir olayına direkt olarak big bang diyorum :)

  • deckard  (09.03.09 23:10:46)
  • o da olabilir  (09.03.09 23:24:07)
en az 1 kez gozlemlenmis olmasi lazim ama :)

  • ermanen  (09.03.09 23:57:11)
eski çinde gözlemlenmiş bir supernova??!! patlaması var idi sanırım. supernova olmayabilir galaksi çarpışması olabilir, bilgim yok bu konularda. dünyadan sadece bir kez gözlenmiş, eski çinlilerin gözlemleri ve kayıtların zamanları tutuyormuş şu anki bilgiyle. bir yerde okumuştum. çinliler adlandıramamışlar bu olayı

bir de an az olan değil ama nadir olan bulutlar var, özelikle 2 numara çok acayip
everypictures.blogspot.com
  • gunetapar_  (10.03.09 00:38:19 ~ 00:38:59)
ben de size çok ilginç bir olayın bkz'ını vereyim.. sözlükten okuyun. orada gerekli linkler var..
metallica'nın all nightmare long şarkısının klibinde bahsedilen olay..
beni etkiler baya..

(bkz: tunguska olayi)
  • fuck milk get beer2  (10.03.09 01:10:58)
selin bastığı yer kabe. mesela ondan ilginç gelmiş olabilir bana. hatta insanların yüzdüğü şu resim daha da ilginç geldi:
www.flickr.com

tunguska olayını biliyorum, teşekkür ederim.
  • elcezire exclusive  (10.03.09 01:17:35 ~ 01:19:29)
buldum , en nadir doğa olayı. 1054 yılında olmuş süpernova patlaması. 23 gün gün ışığında bile görülebilir kalmış ışığı, iki yıl boyunca da silikte olsa görülmüş.

deep-space-astronomy.suite101.com

gerçi 6 defa gözlenmiş benzer doğa olayı diyor ama en bilineni buymuş.
  • gunetapar_  (10.03.09 01:25:48 ~ 01:28:25)
üzerinden aylar geçti ama kaydetmiştim bu başlığı :)

şimdi alakalı bir şey görünce bunu da paylaşayım dedim. tabi en nadir falan değil:

fotogaleri.hurriyet.com.tr
  • disease  (06.06.09 01:25:50)