uluslararası ticaret amatör olarak yapılabilir mi?

yurtdışında türkiye'ye oranla ucuz bir mal keşfettim ve bunun için de türkiyede pazarlayacak birini buldum diyelim;

1) bu olayı -en azından- malı dışardan türkiyeye gönderirken ferdi olarak yapabilir miyim? şirket gibi bir oluşum illa gerekli mi?

2)nakliyat eğer benim sorumluluğumda ise yapabileceğim en mantıklı seçim hangisi olur sizce? denizyolu? havayolu? (yer güneydoğu asya)

3)sadece aracılık ve aracılık + nakliyat hizmet bedelimin dahil olduğu iki seçenek düşünülürse isteyeceğim kar bedeli iki seçenek için ayrı ayrı yüzde kaç olmalı?

çevremdeki insanlar bu konuda bana hiç yardımcı olamadı. burada illaki bu işleri bilen birileri vardır diye umdum. cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1- toplu olarak getirmek istiyorsan ve satisi resmi yapacaksan sirket olman lazim.

2- denizyolu daha ucuz oluyor diyhe biliyorum. cinden vs genelde deniz ile gelir urunler.

3- bu tamamen sana kalmis. eger urunun piyasasi varsa ve monopolsen %200 kar koyabilirsin. nokia n95 ilk piyasaya ciktiginda yurtdisindan 900tl'ye alip burada 2300tl'ye satmistim. yada 600 700 tl'ye aldigim laptoplari 1800-1900 tl'ye satiyordum. simdi yurtdisi iphonelar 900tl'ye mal edilip 1300-1400 tl'ye anca satiliyor. kar orani tamamen arz-talep iliskisine ve rekabet ortamina bagli
  • crucio  (07.07.13 02:01:10)
alıcı bireyse, kurum değilse, türkiyeye belli bir sınırın üstünde ürün gönderemiyorsun vergisini ödesen bile.

  • utkucbkc  (07.07.13 02:09:40)
1) ben orda kalıcam yani yanımda getirme gibi bi durumum yok. (ki telefon vs gibi şeyler sınırlı sayıda getiriliyor. elektronik ürünlere yöneleceğimi zannetmiyorum.) ayrıca sermayeyi de türkiyedeki pazarlayıcı şahıs/şirket koyacak ve toplu olarak çalışılacak. bu bilgiler ışığında sorumu daha netleştirerek sorayım: benim şu an için şirket kurma gibi durumum yok fakat türkiyedeki bir şirketle şahıs olarak çalışabilir miyim?

3) sermayenin karşı taraftan(tr'deki şirket) olacağı düşünülürse yüzde kaç kar payı istemeliyim?
  • bilgiyeacım  (07.07.13 02:18:02)
utku,
peki ben şahıs olarak faaliyet göstersem olur mu? yani tr'deki aktör: şirket, ben: şahısım, olabilir mi bu?

  • bilgiyeacım  (07.07.13 02:21:56 ~ 12.07.13 04:22:01)
şahıs olarak yurt dışından mı yollayacaksın türkiye'deki şirkete? olur sorun yok.

  • utkucbkc  (07.07.13 02:29:30)
evet öyle olucak. ama sınırlama yok di mi?

  • bilgiyeacım  (07.07.13 02:31:09)