izlenmesi gereken film

fight club gibi, memento gibi herkesin bayıldığı ama sürekli lafı geçmeyen, mutlaka görmen lazım denilen film önerileriniz nelerdir? imdb 250 dışında :)

  • ermanen  (07.03.09 19:10:05)
  • rectoa  (07.03.09 19:11:36)
(bkz: gemide)
(bkz: masumiyet)
(bkz: oldboy)
  • ilkdefa  (07.03.09 19:15:39)
tabi ki titanic :P:P:P

(bkz: ta m e guilass )

fight club , memento tarzı değil ama bence izlenmesi gereken bir iran filmi.
  • karacoğlan der ki  (07.03.09 19:22:09)
dark city, twin town, postal

  • joepiscopo  (07.03.09 19:22:26)
Merhaba,
Filmlere, dizilere ya da benzer şeylere sözlükten bakmamanızı tavsiye ederim. Çünkü, sözlükte bir "sürü psikolojisi" işliyor ve bir kişinin beğendiğini genel olarak birçok kişi beğeniyor ve zincirleme bir reaksiyon başlıyor. Aynı şey tersi için de geçerli. Bir de sözlükte genelde oscar, emmy vb. şeyler almışlara değer gösterirler. Onun dışındakilerin değer görmesi biraz zordur. Bu işten anlayan insanlar elbette güzel güzel seçimler yaparlar ama, geneli "genel"e uymak adına böyle yapmaz; akan suya kendini kaptırır.
Demem odur ki; açın imdb'yi... Bakın oradan memento'ya ya da fight club'a (Beğendiğiniz için onları yazdım.). Sonra onların benzerlerini arayın oradan kilit kelimelerle ya da hemen altlarında yer alan bağlantılar yardımıyla. Sonra da hedefe ulaşın.
Ha, yok, illa bir şey istiyorsanız ben de diğer yazarlar gibi yazabilirim. Aklıma gelenler şunlar:

- klass
- die welle
- eye for an eye
- te doy mis ojos
- the prestige

Şimdilik bu kadar. Genel sinema izleyicisinin sevebileceği kategoride anılabilecek filmleri vermeye çalıştım, sevdiğiniz türleri bilmediğim için. Fight Club ve Memento da benim için tür belirlemeye yeterli olmuyor. Hemen herkes beğenebiliyor çünkü onları.

Yine de dediğim gibi; benim verdiklerimi de dikkate almamanızı öneririm. Ben de sözlüğün bir parçasıyım. ;)
  • nuage  (07.03.09 19:24:43)
bende böyle bir soru sormuştum. cevaplardan izlediklerim arasında layer cake ve oldboy u özellikle tavsiye ederim.
(git: 61077)

  • hevipeyra  (07.03.09 19:27:06 ~ 19:30:34)
(bkz: le huitieme jour)

az bilinen bir filmdir o yüzden dvd'sini bulabilir misin bilmiyorum. ben tv'de izlemiştim. eğer duygusal filmlerden hoşlanıyorsan tavsiye ederim. keşke tv'de yine çıksa da yine izlesem.
  • daysleeper  (07.03.09 19:40:36)
  • beccaria  (07.03.09 19:44:40)
bütün öneriler için teşekkür ederim, içlerinde izlediklerim de duymadıklarım da vardı. belirleyici ölçüt olması açısından değil de sürekli lafı geçiyor sözlükte bu filmlerin o iki örneği verdim. popüler, yeni eski fark etmez. kesin izlenmeli denicek film olsun, yeter :)

  • holly golightly  (07.03.09 19:59:25)
snatch ve lock, stock and two smoking barrels geldi ilk etapta aklıma. severim ben kendilerini.

  • edoras  (07.03.09 20:19:15)
(bkz: in bruges)

  • weeping guitar  (07.03.09 21:34:11)
1900 Efsanesi mutlak surette derim

  • Merwish  (08.03.09 00:11:52)