eşya montajı ve ev sahibi sorularım.

iyi akşamlar, yeni eşya aldık, belirlediğimiz günde de montaj için gelecek ustalar. buraya kadar bir sorun yok ama tecrübesizlik başa bela :) şimdi bu ustalar evde 6 saate yakın kalacaklarmış. şimdi çalışan adama tabi çay, su vs ikram edilmesi adettendir, ev tamamen boş olduğu için kettle falan götürelim ikram için diyoruz ama yemek, bahşiş işleri nasıl oluyor? zaten herşeyin hesabını yaptığımız dönemdeyiz bir de. bir akıl verin.

ikincisi kontratı imzalarken memur kefil yükü getirmek istemem size dedi ev sahibi (ki bulurduk rahatça) ama prensip olarak bir yıllık kira bedeli tutarında senet imzalattı. kontrata da ekledi sözleşme bitiminde bu senet kiracıya teslim edilecektir diye. daha önceden böyle bir uygulamadan haberdar değildik sorun yaratacak bir şey değildir, değil mi?

cevap verene, yorum yapana şimdiden teşekkür, dertsiz tasasız taşınma dilerim herkese :D

yemeklerini alırsın taşıyanların adettendir. bahşişe gerek yok. lahmacun istemezler sıkılmışlardır. bu sıcakta gene sıcak bişeyler yerine soğuk içecek daha iyi gider.

kendini sağlama almak isteyen ev sahibi senet imzalatır. keşke senede sözleşmeye ilişkin teminattır diye yazsaydınız. olan olmuş artık bir çok ev sahibi kişi bunu yapıyor.

üstteki arkadaşa not: yargıtay içtihatlarına göre evden sözleşme bitiminden önce çıkmak isterseniz maksimum 3 aylık fazla kira bedeli öderseniz. bu durumda evin halen kiralanmamış olması durumundadır.
  • emininsel  (02.07.13 22:14:54 ~ 22:16:29)
İlk sorunuza yanıt vereyim, para vermenize gerek yok. Öyle bir beklentileri olmayacaktır zaten. Dediğiniz gibi bir şeyler ikram edebilirsiniz. Hatta madem 6 saat kalacaklar, akşam olur onların gitmesi. Dışarıdan yemek söylersiniz yersiniz. Pide lahmacun falan yaptırılabilir.

  • grgn  (02.07.13 22:21:06)
1 senelik kira yerine onu aylara bolseniz ve her ay odedikce senedinizi alsaniz daha mantikli olur gibi.

ikram icin ise kettle bardak hazir kahve poset cay ve seker. bi de disardan yemek soylersiniz madem 6 saat kalacaklar,lahmacun yada dürüm gibi.

bahsis icin bisey diyemicem ama 1er paket sigara parasi iyidir sanki.
  • slalom  (02.07.13 23:36:19)