internetteki şikayetlere, yorumlara ne kadar güveniyorsunuz?

selam tüketici duyurucular, hangi bir şey satın almadan önce ister istemez internetteki yorumları, şikayetleri de göz önünde bulunduruyorum ama şikayet var gibi sitelerin sorun çözmeden çözüldü yazması, çoğu sitedeki sahte yorumcular, ekşi sözlüğün bir siki beğenmemesi veya bazı şeyleri gereksiz yere yüceltmesi, donanım haber, kadınlar klubu vs. derken işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor. satın alırken kararınızı ne kadar etkiliyor bunlar? aldığım şey eve gelene kadar o ana kadar gözümden kaçmış eleştirileri okurken iyice delleniyorum. sizin yaklaşımınız nedir?

ekleme: doğru, ekşi duyurunun adını anmayı unutmuşum en çok yararlandığım yerlerden biri olmasına rağmen. ama duyuruda da bir çok yerde olduğu gibi x markasını 10 senedir kullanıyorum, hiç sorununu görmedim yazan insan da çok. sonra bakıyorsun farklı yerdeki yorumlara bu sefer x markası 10 sene önce iyiydi ama şimdi çok kötü ona göre hareket edin şeklinde bir sürü şey okuyunca iyice kararsız kalıyor insan.

mümkün olduğunca bakmamaya çalışıyorum. yoksa dediğiniz gibi işin içinden çıkılmaz.

  • theseachange  (01.07.13 12:25:57)
eleştirileri güzelce süzebilmek gerekli. ve mümkün olduğunca kaynak sayısını artırmak. zaten sahte yorumcuları direk ayırabilirsiniz, onlar kendilerini belli ediyor.
bir de sözüne güvenilen gurulara sahip olmak da önemli.

atıyorum: kulaklık işinden ABC iyi anlar deyip, bir kulaklık alınacağı zaman onun ileti, değerlendirme, yorumlarına bakmak sağlıklı olur.

benim açıkçası satın alma kararımı direk olarak etkiliyor kullanıcı yorumları.
yerel kaynakların tükendiği, tatmin etmediği noktada yabancı kullanıcıların yorumlarını da dikkate almak lazım.

ama dediğinizde haklısınız... eleştiriyi de övgüyü de abartmaya bayılıyoruz. bu da araştırma yapan insanın işini zorlaştırıyor.
  • neyleyim  (01.07.13 12:32:31)
ekşi sözlük, ekşi duyuru ve donanım haberde ki çoğu yorumları okuyup ortalamasını alırım.

ekşi duyurunun önemi daha çok tabi
  • sivil admin  (01.07.13 12:33:04)
sözlükte beğendiği ürüne beğendim diyenlerin sayısı çok azken, beğenmedikleri ürünü yerin dibine sokarlar. bunu göze alarak hareket ediyorum.

  • kafkef  (01.07.13 13:31:10)