Para verip almak!

Hep aklıma takılır bu durum, sizde nasıl işliyor merak ettim.
Şöyle ki: evde bir film izlemek istediğimde açıyorum netten bedava film izleme sitelerinden izliyorum ancak zaman zaman itunes dan kiralıyor ya da satın alıyorum. yalnız itunes dan aldığım filmi izlerken, film boyunca hep ulan bunun bedavası varken neden para verdim şimdi, keriz miyim lan ben diye düşünüyorum. Normalde kendimi etik değerlere saygılı, emeğe değer veren biri olarak addederim. ancak birşeyin bedavasına kolayca ulaşılabilecekken para veriyor olmak rahatsız ediyor beni.

aynı durum ebook için de geçerli. 3 aydır beklediğim kitabın e-book versiyonu çıktı. 19 usd versem mi bir süre bekleyip yayıldığında bedava indireyim diye geliyor aklıma.
sizde durum nedir?

Hırsızlık bir ekmekle, kötü kadin/adam olmak bir öpmekle başlar.

  • gunlerin kopegi  (27.06.13 11:34:21)
1- korsan film izliyorsun, korsan kitap okuyorsun.
2- "kendimi etik degerlere saygili, emeğe değer veren biri olarak addederim"

bu ikisi arasinda bir celiski yok mu sence? etik degerlere saygili degilsin kusura bakma. bari kendini kandirma.

soyle dusun manavin onunden geciyorsun, manav ortada yok. tezgahtan iki elma alir gider misin? manava seslenir misin? ikinci secenek ise, keriz misin? bedava alip gitmek varken neden para verdin?

not: film icin sinemaya giderim, muzik radyodan dinlerim, bilgisayarimda cracklenmis bir program bulunmuyor.
  • crucio  (27.06.13 11:40:56 ~ 11:41:41)
bundan 3-5 sene önce çok severek kullandığım bir virüs programı vardı. ilk önce free idi sonra paralı yaptılar. güncel aktivasyon şifrelerine erişilebilen bir site vardı. o şekil kullanmaya devam ediyordum ben de herkes gibi(çalıntı şifreyle yani) sonra bir gün bu sitenin adresini kaybettim ve bi arkadaşıma sordum, "nereden buluyoduk ABC'nin şifreyi" diye.
bana şöyle dedi:
"programı beğeniyorsan niye 18$ ödemekten imtina ediyorsun ki?"

haklıydı.
  • neyleyim  (27.06.13 11:45:45 ~ 11:47:28)
Bence bizim alışkanlıklarımızdan ötürü dijital verilere para vermek çok mantıklı gelmiyor. Yani insan elinde tutmak, para verdiği şeye sahip olmak istiyor.
Ama ben şöyle düşünüyorum, şimdi mesela sinemada 2 saatlik hoş vakit için 15-20 tl gibi bir ücret ödüyorsun. Bir e-kitap da 20 tl dersek, aslında fiyatına oranla güzel bir keyif sunuyor.
Bence itunes ya da amazon'daki kiralama sistemi gerçekten güzel. Mesela yabancı dildeki e kitaplar için prime üyelik alıp sistemdeki kitapları kiralamak mümkün.
  • dampire  (27.06.13 11:52:03)
benim sorunum biraz daha Dampire in tarif ettiği gibi. asla gidip korsan dvd, kitap (fiziksel olanlarından) almıyorum. hatta korsan kitap alan arkadaşlarımın elinden kitaplarını alıp orjinallerini hediye etmişliğim vardır. gidip crackli program yüklemem vs. ama konu dijital ve hızlı tüketilen bir mal veya hizmet olduğunda çelişiyorum kendimle.

yani programı lisanslı kullanıyorum çünkü program kalıcı bişey ama kitap ya da film tüketilebilir birşey diye sanırım korsana gidiyor elim. bu durum da rahatsızlık verici oluyor işte :)

manav örneğinde kesinlikle beklerim hatta dükkanın içinde bile beklemem çıkar dışarda beklerim ama olay dijital tüketim mallarına geldiğinde kafam karışıyor.
  • mat couthon  (27.06.13 12:09:40 ~ 12:10:07)
burada önemli olan şey şudur. o kitabın yazarı, filmin prodüktörü vs trilyoner mi? orhan gencebayın 20 milyon tl ye yalı aldığını okuduk. gidip orhan gencebayın cdsine para verip, servetine biraz daha servet mi ekleyelim.

böyle bir paylaşım ortamı var. bu engellenemeyecek. bunu böyle bilin, müthiş erdemli insanlar.
  • dramadi  (27.06.13 12:28:10)
@dramadi, bu düşünceyi savunan güzel bir south park bölümü var, izlemeni tavsiye ederim.
Ama bir de şu var, bir insanın emeğine para verip vermememiz neden o insanın malvarlığıyla ilişkili? Yani, orhan gencebayın isterse uçak filosu olsun, yine de verdiği bir emek ve bu emeğin karşılığı bir ücret yok mu?
Günümüzdeki telif sisteminin ne kadar işlevsel, adil ve mantıklı olduğunu tartışabiliriz. Bence de adil değil ve miladını doldurmuş bir telif sistemi var dünyada.
  • dampire  (27.06.13 12:46:31)
@dramadi bu mantikla sabancilarin evine hirsizlik yapmaya gidebiliriz?

  • crucio  (27.06.13 19:09:08)