Arapça-Türkçe Sözlük?

Selamlar,

Arapça-Türkçe sözlük almak istiyorum. Tamamen başlangıç düzeyinde, günlük yaşamda gerekli pratik kelimeler ve cümleler olmalı özellikle.
Burada yaşayan Suriye'den gelen bir aileye vermek istiyorum. Lübnan'da yaşadım bir süre ama hiç Arapça-Türkçe sözlük kullanmadım. Yani günlük dil olmalı, Fısha(?) değil Ammiyya olmalı (Levanten arapçası?). Bu bağlamda Suriye ve diğer ülkelerdeki arapça açısından sözlüklerde bir fark var mı? Yoksa hangi sözlüğü öneriyorsunuz?

Aile birkaç kelime Türkçe biliyor sadece. Alış verişte, yolculukta, hastanede, selamlaşmalarda vs. işlerine yarayacak temel bilgiler lazım, çok bilimsel veya ileri düzey bir sözlük gereksiz şimdilik.

Teşekkürler.

arapça dil kartları var, konulara göre bölüm bölüm kelimeler var, temel kalıp cümleler vb. işe yarayabilir sanıyorum

  • ahlaksızlığın lüzumu yok  (24.06.13 01:02:36)
Merhaba,
Ammice sozluk hiç görmedim ben, hele Türkiye'de bulabileceğinizi hiç sanmıyorum.

Suriye'liler levanten konuşmaz genelde, levant Arapçası büyük ölçüde Lübnan'da konuşulur. Suriyeliler Surî denen lehçe ile konuşuyor, Filistin vs ile ortak. Fusha'ya yakın sayılır diğerlerine göre.
O aile için alabileceğiniz bir sözlük ya da rehberi bulabilme ihtimaliniz çok düşük. Fusha sözlük ve rehberlerle idare etmek zorunda kalacaklar zannederim.

Arapça sözlükler konusunda Anadolu yakası için Altunizade İlahiyat kitapçısı ya da Uskudar'da Aziz Mahmut Hudai tekkesine çıkarken adının unuttuğum kitapçı işinizi görür, istediğiniz şey varsa da onlar bilir.
  • hacipsilo  (26.06.13 15:15:03)