Türkçe sorusu

Eğer hepsini biliyorsanız, tamamına cevap verirseniz sevinirim.

Arkadaşlar bir cümlede parantez içinde açıklama yapmamız gerektiği zaman nasıl bir kural uygulanıyor?

1- Mesela "Bu konuda bir açıklama yapmıştı Adnan Bey (Gerçi çok da inandırıcı değildi.).

Burada parantez içindeki cümleye büyük harfle başlayıp, normal bir cümle gibi noktayla mı bitiriyoruz? Eğer öyle yapıyorsak, noktadan sonra bir nokta daha koyuyoruz ve kötü bir görüntü oluyor. Yine de böyle mi uygulanıyor kural? Yoksa parantez içindeki cümleye nokta koymuyor muyuz?

2- Parantez içinde açıklama yaparken küçük harfle yazıldığı durumlar oluyor mu? Mesela "Bunu (örgütlenme) başarmak için yeterli zamanımız yok." Burada örgütlenme cümle belirtmediği için küçük harfle mi yazılmalı? Sadece cümle belirtince mi büyük harfle yazıyoruz parantez içindeki ifadeyi? Ayrıca "Bunu (örgütlenme) başarmak" mı yoksa "Bunu (örgütlenmeyi) başarmak" mı?

parantez içinde tam ve anlamlı bir cümle yazılmışsa sonuna da olması gereken noktalama işareti konur ve parantez kapatılır.

  • dibini gor  (19.06.13 15:43:16)
@freekara

Yani bir cümle de olsa yazacağım şey, küçük harfle mi yazacağım? "Bu konuda bir açıklama yapmıştı Adnan Bey (gerçi çok da inandırıcı değildi).

Bu her zaman mı geçerli? Mesela "Bu konuda bir açıklama yapmıştı Adnan Bey (gerçi çok da inandırıcı değildi) ve devam etme kararı aldı.

Cümlenin ortasında olunca da mı bu şekilde oluyor? Son olarak net bilgi mi bu acaba?

@dibini gor

Büyük harfle yazılıyor ve noktalama işareti koyuluyor her ne kadar rahatsız edici görünse de, değil mi? Verdiğim ilk örnek doğru mu oluyor o zaman? Son olarak net bilgi mi bu acaba?
  • brainstorming  (19.06.13 15:51:07)
tdk'da yazan;

Yay Ayraç ( )

1. Cümledeki anlamı tamamlayan ve cümlenin dışında kalan ek bilgiler için kullanılır. Yay ayraç içinde bulunan ve yargı bildiren anlatımların sonuna uygun noktalama işareti konur:

Anadolu kentlerini, köylerini (Köy sözünü de çekinerek yazıyorum.) gezsek bile görmek için değil, kendimizi göstermek için geziyoruz. (Nurullah Ataç)

Rahatsız ediciliği hakkında bir şey olup olmadığını bilmiyorum ama olduğunu düşünmüyorum.
  • dibini gor  (19.06.13 15:57:00)