Alevilerden neden nefret ediliyor?

Ülkede bir kısım insan, hristiyandan, yahudiden, budistten falan nefret etmediği kadar alevilerden nefret ediyor (Bu söylediğim yanlış anlaşılmasın. Hiç kimseden nefret edilmemeli bence). Alevi değilim ama bu kadar büyük bir nefreti anlamlandıramıyorum? Sebebi ne?

Herkes o kadar nefret etmiyor.
Sadece 'yobazlar' nefret ediyor.

Cevap vermiş oldum sanırım.
  • ayn-i cemin bülbülü  (14.06.13 18:31:07 ~ 18:31:35)
şimdi iki saat tarihsel bilmem neler yazanlar olacaktır fakat ben kısaca dümdüz söyliyim. sebebi alevilerin yüzyıllardır haksızlığa, zulme, ayrımcılığa iktidarda kim olursa olsun karşı çıkmalarıdır kısaca. bu ister yavuz olsun ister tayyip farketmez. anlayışları gereği bağnazlığa sunnilerin tam tersi olarak çok kapalıdırlar. bu da yıllardır bu topraklarda uygulanan sunni baskının doğal hedefi olmalarına yetmiştir. tabi bu söylediklerim kısa ve yüzeysel.

bu da moda olduğundan belirteyim: alevi değilim.
  • dougsampson  (14.06.13 18:35:21)
islam tarihine yayılmış bir mesele.
Sünnilerin bir kesiminde sahabe denilen kişilere ve emevi hanedanına kültleştirme derecesinde bir saygı var. Yani örneğin bir muaviye kişisi hakkında olumsuz bir söz bazı çevrelerde öldürülme sebebi dahi olabilir. Bir de ömer ebu bekir ve osman'ın halifeliklerinin kabul edilmemesi var.(bazı şeyleri şiilerle karıştırıyor olabilirim)
Sonrasında türklere yapılan emevi zulmü var. "talkan katliamı" bu alevi nefreti olan kesim bunları kesinlikle kabul etmez. Yavuz'un katlettiği kızılbaşlar var.
Yine bu alevi nefreti olan kesim osmanlı hanedanını tanıyıp saygı duymanın da adeta islam'ın şartlarıymışçasına tanıdığı için yavuz'un kızılbaş katliamını da haklı görürler.
  • dafaiss  (14.06.13 18:37:16)
hristiyan ve yahudi çok az kaldı budist o ne lenn türkiyede budist mi var hem bizim millet sever çekikleri.
alevi ise pek çok. (ki alevi sevmeyenlerin büyük çoğunluğu ermeniyi yahudiyi de sevmiyor zaten)
en büyük sebep muhtemeldir ki tee osmanlıdan gelen sünni devlet anlayışının alevileri ötekileştirmesi. yani ortada 500 yıllık bir devlet sünni, şeriat sünni, hüküm sünni durumu var.
bir de üstüne alevilerin cami-namaz değil cemevi-cem; kuran-ilahi değil deyiş; ne biliyim tesettür/haremli-selamlık değil kadın-erkek birarada ibadet gibi sünni gelenekten çok farklı bi dolu huyu geleneği var.
Dahası alevilik'in diyanet gibi örgütlü ağı yok, devlet zaten sünni yani kurumsal değiller birbirinden çok farklı bi dünya alevilik anlayışı var. en basitinden sünni bir insan nüfus cüzdanında müslüman yazarken ateist olabilir kimse sünniler ateisttir demez, bireysel görülür çünkü çok güçlü bir sünni kurumsallık var. ama alevi biri ateistse "bunlar hep böyle zındık zaten" olur.
benim aklıma gelenler bunlar...
  • niye ama  (14.06.13 18:37:57 ~ 18:39:11)
cahillik iste,

alevi degilim ve en samimi arkadaslarimdan biri alevi.

daha cok, egitim seviyesi dusuk bazi cevrelerde onyargi var,
"onlar alevi ama",
"x aleviymis"

aleviyse alevi ne olur ki?

iste bunu degistirmeyi basarirsa bu memleket (nasil olur bilmiyorum ama zamanla azalarak bitecek) o zaman bu kadar ayrimcilik, sag/sol kavgasi falan kalmayacak
  • exlibris  (14.06.13 18:40:58)
tarihsel olarak bakıldığında ii. beyazıd döneminde dönemin şii iranı(safevi şah ismail) etkisinde aleviler anadoluda birçok ayaklanma çıkardı. kızılbaş olarak da anılırlar ancak bu bir hakaret değil terimdir. ii. beyazıd'ın oğlu yavuz sultan selim döneminde bu ayaklanmalar kanlı bir şekilde bastırıldı ve ondan sonra aleviler tarih sahnesinden 300 yıl boyunca silindi. daha doğrusu kendilerini gizlediler.

köksel olarak bu mezhep çatışması nedeniyle gelen bir nefret olduğunu düşünüyorum. gerçi cumhuriyet dönemindeki sonraki ilişkiler hakkında hiçbir fikrim yok.

kısaca saçma sapan ve nedensiz bir nefret olmakla beraber bu insanlık dışı duyguların hala var olması çok üzücü. ülkede var olan, farklı kesimleri aşağılama, dışlama duygusunun ağır basması da bir neden olarak verilebilir.
  • hayley williams ile evlenecek genc  (14.06.13 18:42:05 ~ 18:44:52)
insanların çoğunlukla ellerinde olmayan şeyler yüzünden onları sevmeyen insanlar tek kelimeyle hastadır.

  • memories  (14.06.13 20:37:24)
yüzyılladır anadolu gibi büyük bir toprak parçasını yönetmek için aynı günümüzde olduğu için başkalaştırma, halkları bölme yöntemlerinin getirdiği sonuçlar. halklar birleşmesin, yönetmek kolay olsun diye oraya bi adam yerleştir buraya başka görüşlü bi adam yerleştir, bi yerden isyan çıksın herkesi orya düşman edelim, dışarıda düşman yoksa içeride ortak bi düşman bulup dikkatleri oraya yöneltelim falan filan. sanırım alevilerin daha özgürlükçü ve barışçıl felsefeleri de yönetimlerin gözünü korkutmuş olabilir. tabi yüzyılların getirdiği bu bağnazlıkla hala insanların aklında alevi kötüdür, ermeni kötüdür falan filan, bir çoğu bilmeden, bilgisi ve fikri olmadan yapar çünkü çocukluktan beri öyle işlenmiştir beynine.

  • r_u_h  (14.06.13 20:56:37)