Proje Gezi Direnişi Talepleri

Şu başlıkta da anlatıyorum: eksisozluk.com

direniş için bir proje önerisi:

erdoğan referanduma gidelim dedi, ama halk sıcak bakmıyor gibi görünüyor. haftasonu mitinglerinde bunu kullanacaktır. "biz onlara referandum yapalım dedik, yanaşmadılar. heyet çıkarın görüşelim dedik, yanaşmadılar. taleplerini bile bilmiyoruz. çünkü bunların istediği demokrasi değil...(falanspor)" diye konuşacaktır.

şimdi, diyorum ki, bu haftasonu kastırıp bir site açalım. talebimvar.org gibi bişey. buraya hükümetten taleplerimizi girebilelim. "en basitinden, reyhanlı'daki ölü sayısının doğrusunu söyleyin artık" diye bir talep olabilir mesela. üyelik vs. yok, herkes direk anonim şekilde girebilecek. girilen talepler için artı oylama ve eksi oylama olacak. oylama, sitede taleplerin sıralanmasına karar verecek. mesela reyhanlı için olan talepler yukarılarda kalırken, kentsel dönüşüm düzenlemelerini durdurun talebi biraz daha aşağıda kalacak muhtemelen. böylelikle toplumsal duyarlılığımıza göre sıralanmış bir talep listemiz olacak. moderasyon olmayacak, siteyi açtıktan sonra belki bariz troller ve duplicateler hariç hiçbir şeye karışmayacağız. reklam, üyelik, kar amacı, fişleme olmayacak. bunu önce sosyal medyada duyurup biraz politika topladıktan sonra, (bu evrede redhack ve anarsist devlet memuru adlı bir yazardan yardım alabiliriz) ana akım medyaya bu talep listesini muhatap alın diye bastırabiliriz. bir ucundan destek olmak isteyen bir ekip çıkarsa siteye dil desteği ekleyip talepleri ingilizceye çevirtebiliriz. böylelikle örgütsüzlük dezavantajımızı, kimseye bir erk ve otorite sağlamadan biraz olsun azaltabiliriz.

eğer siz de okeyseniz bir miktar momentum yaratmaya çalışıcam bugün. direnişçilerin ilgisini çekebilirsek bir şekilde olur bu iş. ıp başına tek oy geldi aklıma ama işte şirketler problem. öte yandan çok da fifi, telefonundan falan girip oy versin madem. ya da cookie ile çözücez. her bir talebin de ayrı görüntülenmesini yaparız query string içinde idsini vererek falan ki paylaşabilsin insanlar orada burada. trollüğe de pek mahal olmayacaktır çünkü ayranik gençler spame gelse bile çok fazla karşı argümanları yok adamların zaten. en fazla ilk 10'da 2 tanesini falan onlar sokmuş olur.

ne diyorsunuz yapıyor muyuz bu işi? denyo bir fikir mi emin olamadım. fena değil derseniz host most ayarlıycam.

olursa yazar ve paylaşırım.

  • dessy  (13.06.13 15:35:29)
gayet güzel bir fikir ancak muhatabımız "başımızda sosyal medya denen bir bela var" diyen ve yine de sosyal medyayı kullananbir zihniyet. En kötü ihtimali düşünüp hiçbir somut sonuca ulaltırmasa bile "bakın kaç kişiyiz burdayız" demek adına işe yarayacaktır. Çünkü bu meydanların aksine ilinde/ülkesinde destek eylemi olmadığı, askerde olduğu vs. Sebeplerle aktif destek veremeynlerin de dahil olabileceği bi sistem olur.
Yazılım işlerinden pek anlamıyorum ama kişi sayısını ölçen (site/tık sayaçları oluyor ya) bir aparat da güzel olabilir ek olarak.

  • dafaiss  (13.06.13 15:44:30)
Sayaç aparatı, + ve - oyların sayısı vs. sayıları kullanalım gerçekten. Sürekli bir çoğunluk - azınlık geyiği yapılıyor ama o kadar da az değiliz bence.

  • old joe  (13.06.13 15:49:43)
azınlık geyiği bir psikolojik savaş taktiğinden fazlası değil.
Bir de talepler aynı sözlük formatı gibi belirlenen bir sisteme oturtularak kullanıcılar/katılımcılar tarafından da belirlenebilse manidar olabilir. Sözlükte başlık açıyoruz ya, orada da talep açılabilsin mesela; altında fikirler. Altına yorum olursa iyice forum sitlerine döner ama o olmadan da belli sınırlamalar dahilinde talepleri ekleyebilmeli katılımcılar.

  • dafaiss  (13.06.13 16:07:43)
Güzel bir fikir ama sahte kimliklerle girilebilir. Reel bir sonuç çıkmayabilir. Twitter da açılan sahte hesapları işaret etmek isterim bu noktada. Öte yandan meclistekiler bu istekleri yerine getirme noktasında zayıf bir tutum sergileyecektir. Binlerce bahane yaratabilirler. Bu da meclisin düşmesi, gerçek ve adil bir seçim sisteminin yürürlüğe girmesi ve yepyeni siyasal oluşumlarla ideolojilerden arınmış bağımsız ve tek görevi halka hizmet olan politik organların oluşması sağlanması sonuçlarının ortaya çıkması gerek. çünkü bu hükumet ya da meclis kendi menfaatleri doğrultusunda şimdi verdiklerini sonra geri almayacaklar kanaati yok bende. aynı tas aynı hamam başa dönmeyelim.

  • galahares  (13.06.13 18:37:32)
Arkadaşlar öncelikle belirtmek isterim ki bir meslektaşımla beraber yazdık dün akşam bunu :) Hozzt.com üzerinde host edeceğiz sanırım

@galahares: Haklısın, captcha koyuyoruz talep submit ekranına, botlar elenir en azından orada :) Kolektif oluşturup sıraladığımız ve arkasında durduğumuz böyle bir liste, hareketin toplamda inşa ettiği barikata bir tuğla daha koyacaktır. Öte yandan dedikleriniz tamamıyla doğru. Biraz umut fakirin ekmeği tadında bir durum var artık burada :) eğer çok trollenirse çok da gündeme de gelir bir yandan. Yine beraber kararlaştıracağımız bir takım önlemler alırız o zaman.

Dip not: Ak Parti Gençlik bültenine bakın lütfen. Resmen "Trollük çalışmalarına hız verin" yazıyor içinde olacak şey değil :)
  • old joe  (14.06.13 09:00:57)