elektro gitar sorusu

bugün lütiyede gitarımın bakımı yapıldıktan sonra atölyede çıkan ses muhteşemdi.

ancak eve geldiğimde aynı tonları mümkünatı yok yakalayamıyorum. özellikle mi telinden çok acaip bir ses çıkıyor genelde.

amfi fender champion 300 www.ultimate-guitar.com

bir de input kısmına taktığım ucuyla kablonun biraz oynayınca tonlar değişiyor. kablo da iyi ama?

davulcu gözüyle yorum yapıyorum,

orada prosesöre falan bağlanmış mıydı ? ya da c300'den çok daha üst kalite bir amfiye mi takılırdı ? ilk akla gelen bunlar olur hep.

sokaktan geçen bi vatandaş olarak yorum yapayım, tonlar değişiyorsa sıkıntı var işte hocam. ya inputta sorun var ya kabloda.
  • zazazaraeta  (11.06.13 01:16:49)
yani studyonun akustigi ve senin odanin akustigi ile de ilgili durum ama muhtemelen amfiden kaynaklaniyordur, tabi eger bir processor falan yoksa, dis mihraklar sayesinde reverb, delay gibi efektler kullanilmadiysa. senin amfinn ayarlarinda da bak, gaini en aza indir volume u sona daya ya da tam tersini yap, volume u en aza indir gain i sona daya, deneyed deneyed o tona ulas, olmadi atolyedeki adama sor.

  • sorusuolaninsanmodeli  (11.06.13 01:24:17)
lüthiyede taktığın amfi neydi? amfinin sesi çok farklıysa öyle gelmiştir.

bir de ya kablonda ya da input jackında sorun var. sorun jacktaysa yine götür lüthiyeye lehim falan gerekiyordur muhtemelen.
  • nodrap  (11.06.13 01:24:55)
@zazazaraeta: hayır oradaki amfi tam tersine çok daha kötüydü

@sorusuolaninsanmodeli: prosesör olmadan tamamen clean tonlardan bahsediyorum

@nodrap: lüthiye bana acaip uzakta kalıyor, başka kim anlar amfiden?
  • erobur  (11.06.13 01:38:12)
amfinin mi yoksa gitarın mı jackı bozuk?

neyse farketmez, gitar satan bir yerlere götür bakarlar orada. ya da gitar kursu falan varsa onlar da bakar.

tonla ilgili;

1) kullandığın amfi değişince amfi kötü de olsa sana gelen ses çok hoşuna gitmiş olabilir.

2) pek sanmasam da, denediğin yerin akustiğiyle ilgili olabilir.

3) muhtemelen abartıyorsundur; sana çok güzel gelmiştir bir an için.
  • nodrap  (11.06.13 02:32:28)
görmeden bir şey demek zor ama eğer mi telinden gelen acayip ses frete çarpma ile oluşan cızırdama sesi ise muhtemelen eve gelene kadar sap ayarı hafiften kaymıştır veya gitarın floyd rose sistemli ise floyd rose köprüsü kaymış olabilir, bu da mi telinin fretlere ucundan çarpmasına sebep oluyordur, minik bir ayarla halledilebilir diye düşünüyorum.

bir sesi açıp diğer mi notalarını dene. mi telinde 12. perde, la telinde 7. perde, re telinde 2. perde gibi. aynı gariplik devam ediyorsa odada mi frekansıyla rezonansa giren bir şeyler titreşiyor olabilir.
  • r_u_h  (11.06.13 02:37:37)
kablonun pozisyonunu değiştirince gain ve tonaj farklılık gösteriyor daha da emin oldum. sanırım kabloda büyük ihtimal sıkıntı?

@r_u_h ve @nodrap: yahu direkt gain değişiyor, ton değişiyor sanki eq ayarı yapmışım gibi, truss-rodluk entonasyonluk bir durum yok yani. ince frekanslarda daha çok oynama yapıyor mi telinden kastım oydu. (ince mi desem iyiymiş tabi)

bu arada, gitarda floyd rose yok. gitarın marka ve modelini açık açık yazsam bu cahillik ile taşlanacağımdan eminim gitarseverler tarafından.
  • erobur  (11.06.13 03:20:40)
o zaman kablonun jakının içindeki lehimlerde sıkıntı vardır büyük ihtimal, kablonun gitardaki jakını amfiye takıp sabitle, diğer jak sağlamsa rahat rahat çalarsın.

  • r_u_h  (11.06.13 03:35:33)
iyi bir kabloyla değiştirdim ve sorun kalmadı, tonajda ve gainde oynamalar yaşayan arkadaşlar kablolarını değiştirip denesinler diye tarihe not düşüyorum.

  • erobur  (15.06.13 16:33:53)