aradaki farkı bana, tam bir mala anlatır gibi anlatır mısınız? (ingilizce)

present perfect tense ile present perfect continuous arasında ne fark var. ne zaman hangisi kullanılır ya da ne zaman bunun yerine bu kullanılmaz kesinlikle bunu kullanman lazım dersiniz..
bi de past perfect var tabi...

www.dersimizingilizce.com
bak burda güzel anlatmış, şimdi ben anlatmaya kalksam kafanı daha karıştırırım.

  • innerbliss  (30.05.13 15:21:21)
biri geçmişte olmuş bitmiş bir şeyi anlatır, biri geçmişten beri yapmakta olduğun bir şeyi. nasıl karıştırıyorsun ki bunları birbirine?

  • nxtrls  (30.05.13 15:29:29)
@nxtrls present perfect continuous tense her zaman devam etmekte olan bir şeyi anlatmaz. örnek vereyim,
arkadaşın eve gelir, ağzı alkol kokuyordur "have you been drinking" dersin. yani bu cümle continuous olmasına rağmen içme işlemi bitmiştir, arkadaşı içerken görmezsin. sadece etkisi devam ettiği vurgulanır. Ama continuous kullanırsın cümlede. Veya o da "I've been drinking" derse içki içme eylemini hala yapmakta olduğu anlamına GELMEZ.

  • innerbliss  (30.05.13 15:42:40)
ppt'de olayın yapılışının zamanı odak noktası, asıl anlatılmak istenen.

ppct de ise asıl odak noktası o olayın yapılışı, zamanı değil.
  • yemrem  (30.05.13 15:43:20)
@innerbliss doğru söylüyorsun ama her durum için ayrı ayrı hangi tense üzerinden cümle kurmasının daha doğru olacağını anlatmaya kalkarsan bunun sonu gelmez. sonuç olarak sen atıyorum içki içme eylemi için türkçe'de de ingilizce'de de benzer cümle yapısını kullanırsın ama bir başka eylem için türkçe'deki cümle yapısı değişmezken ingilizce'deki değişir. bunu ''hangi tense ne işe yarar'' diye okuyarak öğrenmek mümkün değil.

sen soruyu ''have you been drinking'' diye sorarsan ''yes i've been drinking'' diye cevap alırsın ama ''have you drunk alcohol'' diye sorarsan ''yes i've drunk some alcohol'' diyebilir karşındaki. hatta ''have you drank'', ''i have drank'' falan da denebiliyor. weak-strong verb durumları falan bir dünya farklı kullanım var bunlarda. tabi bu arada ben dilci falan değilim, gördüğüm bildiğim üzerinden konuşuyorum :)
  • nxtrls  (30.05.13 16:06:47 ~ 16:08:23)
tense isimlerinden gidecek olursak:

adında "perfect" geçen tenseler her zaman geçmişte tamamlanmış eylemleri belirtir. eylem cümlenin kurulduğu anda artık tamamen bitmiştir (etkisini sürdürebilir, bu ayrı bir konu).

adında "continuous" geçen tenseler ise eylemdeki sürecin bir anda olup bitmediğini, zamana yayıldığını, sürekliliği olduğunu (tekrar eden ile karışmasın) belirtir.

yani mesela innerbliss'in verdiği örnekteki "drinking" bir anda olup biten anlık bir eylem olmadığı için continuous olarak kullanılır. yani zaman çizelgesini mantar panoya benzetecek olursak, bu panoya bir raptiyeyle tutturabildiğin anlık eylemler (patlama, düşme vb.) için de continuous kullanmak yanlıştır.
  • loveinaflipbook  (30.05.13 16:50:15)
Şu iki cümleyi karşılaştır, anlarsın.

I have worked at XXX for 7 years.
7 sene XXX'te çalıştım. (çalışmışlığım var, bu tecrübeye sahibim)

I have been working at XXX for 7 years.
7 yıldır XXX'te çalışmaktayım. (7 yıl önce başladım ve hala devam ediyorum çalışmaya)
  • sigaraicilmeyenevdekimahzunkultablasi  (30.05.13 17:55:55)