hayallerim cok kucuk

Hersey abimin bana 15 yaslarimda bir milyon dolarin olsa ne yaparsin sorusu ile basladi. bugun bile verecegim yanit pek farkli degil 10 kusur seneye gorece.
aklima, bankaya yatirip faizini yemekten baska akillica bir sey gelmiyor, bir kismini iyi bir ev, araba ve iyi bir amerikan universitesinde doktora yapmak (evet hem para veriyorum ustune bi de kolelik yapiyorum) icin hrcamaktan baska baska.

bir milyon dolari bir ise yatirip buyutmek mi daha akillica acaba? ama o parayi buyutunce sorumluluklar artacak, parayi gunluk zevklere harcamak imkansiz olacak gibi.

belki de bir hayir kurumuna bagislamak en iyisi olurdu.

kissadan hisse; bir milyon dolari, ev araba is egitim den baska bir yerde kullanmayi akla getirememek hayallerin kucuklugunun bir gostergesi midir? kendi yazdigima kafam karisti.

klasik cevaplar dışında yapacak pek bir şey de yok aslında. önce hayat standartını yükseltir insan heralde, evdir arabadır falan, sonra geleceğini kurtaracak yatırımı yapar, bir iş kurar. iş kurmak denilince de benim aklıma bar açmaktan başka bir şey gelmiyor :P. ticari zekası olan katlar o parayı gerçi.

  • izaleisuyuu  (24.02.09 09:42:19)
herkesin hayali kendine büyüktür ama şunu da unutmayalım ki bir milyon dolar aslında o kadar da büyük bir para değil.

neden değil?

önce ortalama üstü bir araba alsak 50.000$'a. ardından da 250.000$ gibi bir rakama ev alsak, elimizde kalır 700.000$.

bunu senelik %20'den faize versek, yıllık 140.000$ gibi bir rakam gelir. bu da aylık 20.000 ytl gibi bir paraya denk gelir. evet 20.000 ytl çok paradır aylık kazanmak için ama bu kadar parası olan bir insan 2 sene sonra arabasını değiştirmek ister, eşine çocuklarına araba almak ister, anne-babasına güzel bir ev almak ister. falan filan derken elinizde kuş gibi para kalır.
yani 1.000.000$ çok da efsane bir rakam değil.

he ama ne olur?

öyle bir para elinize geçtiğinde benimle irtibata geçerseniz paranın nasıl işletileceği konusunda çok faideli bilgiler verebilirim.
  • co2s2  (24.02.09 10:50:39)