hakim mi olsam

matematik öğretmenliği 3. sınıfım. ama girdiğimden beri memnun değilim.
seneye sınava girip hukuk okusam ordan da devam etsem diyorum.
hem çalışıp hem okusam zorlanır mıyım acaba?
akıl verin a dostlar

hukuk için zor ötesi çalışıp okumak.

  • godless frog  (27.05.13 17:22:14)
hoca hukuğa merak isen orada muyluluğu bulmayı umuyorsan bir dakika düşünme. tüm hayatını sevmediğin bir meslekte harap etmektense mutlu mesut işini yaparsın. kaybedeceğin senelere değer.
önemli bir karar bu dikkat et. hukukta da huzuru bulamazsan eski günleri mumla ararsın...

  • yalnizlik mavisi  (27.05.13 17:22:53)
eğer amacın direkt olarak hakim olmaksa, öncelikle sağlam çevren var mı ona bak. demek istediğim öyle biz milletvekili tanıyoruz falanla olmuyor o işler. sağlam derken ciddi manada sağlam tanıdıktan bahsediyorum. bazen yeri geliyor ki bakan dahi işini yapamıyor-yapmıyor. biliyorsundur ki mülakat sırasında inanılmaz torpil dönüyor. üstelik adalet dağıtacak hakim adaylarını alırken. biz de onlardan hak-adalet dağıtmasını bekliyoruz. bu da türkiye gerçeği...

  • pek vokal  (27.05.13 17:25:30)
gerçek anlamda istiyor isen geç. bir de değişmediyse hakimlik-savcılık sınavına girmek için 30 yaş sınırı var diye biliyorum. diploma notu da önemliymiş galiba

  • nevrotik  (27.05.13 17:27:41)
hukuk okumanın zorluğu bir yana, hakim olmak da ayrı bir sıkıntı. yazılı sınavı, mülakatı falan var. yazılı sınavdan mükemmel puan almış olmasına reğmen 4-5 kere mülakattan elenen tanıdıklarım var. kısaca hakim olmak için çok çok daha fazlası gerekmekte.

yaş sınırı 35 e çıkmıştı en son.
  • saruwatari  (27.05.13 17:31:28 ~ 17:31:53)
ahah sizi bilmem ama ben güldüm valla, hukuk son sınıfım, şuan sınavdan geldim hatta. bak 1 haftadır çalışıyorum bu sınav için, kitap değil not aldım az olsun diye, 2 dönem toplamı not 600 sayfa. inanmayan olursa caps atabilirim. neyse okudum hepsini güzel güzel, not çıkardım, pratik çözdüm. bugün sınava bi girdim, dayamış döşemiş adam. o kadar çalışma ziyan oldu.

daha bunun gibi 10 sınav var bu sene, alttanları saymıyorum bile. 4 sene önce temiz saf bi çocuktum, sigaraya başladım ben bu okul yüzünden. hocalar anlatıyo apandist kanseri olanlar var. şaka yapmıyorum bak. dün gece oturdum balkona neşet açtım, karadır bu bahtı kara. hani nakarat kısmında diyo ya kendim ettim kendim buldum gül gibi saralıp soldum diye, hah işte oraya öyle bi eşlik ettim ki ne bok vardıda geldim şu bölüme diye.

üstüne sen bide çalışıp okusam zorlanır mıyım diyosun. anlatabilmişimdir umarım niye güldüğümü.
  • trajikomix  (27.05.13 17:53:45)
@trajikomix'i dinleyip karar verme diyerek başlıyorum.

Hukuk fakültesi mezunuyum, avukatım. Okula girdiğim andan mezun olana kadar sürekli hukuğun ne kadar inanılmaz olduğunu, yok efendim derslerin ne kadar zor olduğunu, hocaların hiç not vermediklerini falan dinledim. 3. sınıfta garsonluk yaptım ve 4. sınıfta bir avukatın yanında çalıştım. İkisi de tam zamanlıydı, sınavlar hariç okula hiç gitmedim. 1-2'si hariç hiçbir hocayla tanışmadım, o bir ikisinden de not istemedim. ne zekiyim, ne de 24 saat ders çalıştım, ama çalıştım.

okul bitti, hala bazen staja falan gelen hukuk öğrencilerinin dünyanın en zor işini yapıyormuşçasına afra tafralarını dinliyorum. söylemek istediklerim bu kadar.
  • boş adam  (27.05.13 18:35:16)
Hukuk okuyacaktan da aradığın yer istanbul unı değil. Boş adam hangi okuldan bilmiyorum ama bizim okul daha cok trajikomiks yaratıyor

  • alice practice  (27.05.13 18:42:40)
@alice practice

istanbul üniversitesi mezunuyum. şimdi aslında öyle anlaşılacak ama kesinlikle polemik yaratmak için söylemiyorum, ancak hayatım boyunca hukuk fakültesi öğrencisi kadar bol afra tafralı bir grup görmedim. kesinlikle sizi tenzih ederim.
  • boş adam  (27.05.13 18:55:11)
boş adam +1

kesinlikle zorlanırsın ancak ne istiyorsan onu yapmalısın. okulu 5 senede bitirmiş de olsam bir mezunu olarak, eğer hukuk fakültesi hakkında objektif bir bilgi almak istiyorsan mezununa danışman gerektiğini düşünüyorum. öğrenciyken biraz olgunluk eksikliği vs. yüzünden bir tık daha "havalı" oluyor insan, ben de öyleydim. ama sen zaten okulu okurken, özellikle çoğu insana göre en zor kısıma denk gelen 3. ve 4. sınıfta olgun bir birey olacaksın.

"eğer gerçekten istediğin buysa" yardır derim.
  • gonulsever  (27.05.13 19:04:03 ~ 19:07:23)
bos adam +5

hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim. mezun olamayacağım, gene de harfiyen katılıyorum.
  • cepeuc  (27.05.13 19:12:01)
zaten yeterince avukat var, yeni açılan hukuk fakülteleri sayesinde avukat sayısı giderek çoğalıyor. siz mezun olana kadar iyice çoğalacak. hakimlik için avukatlığın ötesinde ekstra çaba sarf etmeniz gerekir.
hukuk fakültesi aşırı zor değildir, sonrasında tutunmak aşırı zordur.
bence matematik öğretmenliği daha iyi.
  • overdose  (27.05.13 21:31:00)