fransızca öğrenmek

fransızca kursuna başlamayı düşünüyorum. etraftan gelen yorumlarsa kafamı karıştırdı, bazıları fransızcanın kural dili olduğunu ve kurallar öğrenildikten sonra sorun olmayacağını söylerken bazıları da düzensizliğin had safhada olduğunu söyleyip 'aman hiç bulaşma' falan diyorlar. bilenler ya da öğrenmekte olanlar bir yardımcı olsunlar nasıl bir dildir bu, öğrenmesi zor mudur, konuşurken keyif alınır mı yoksa 'nereden bulaştım lan ben buna' mı diyorsunuz?
ayrıca bir diğer sorum da ispanyolca bilmemin fransızca öğrenme aşamasında yararı olup olmayacağı(iki dil de latince kökenli olduğu için soruyorum)

çok kuralı olduğu gibi istisnaları da var. bu istisnalar can sıkıcı düzeye gelmiyor ama. alışıyorsunuz bir yerden sonra. 'aman hiç bulaşma' dediğim insanlar oldu çünkü düzenli çalışmayacaklarını biliyordum. sürekli pratik gerektiren bir dil. kolay unutuluyor.
onun haricinde konuşurken ben çok zevk alıyorum. beni dinleyenler de zevk alıyor. ben çalışırken 'sesli çalış da dinleyelim' diyen oldu. demek ki eğlenceli. 'nereden bulaştım!' dediğim zamanlar , science politique (siyaset bilimi) droit constitutionnel (anayasa hukuku) ile ilgi yazılar okurkenki ruh halim ile sınırlı.

ispanyolca bilmenizin fransızcaya kelime bilgisi açısından yararı olacaktır.
bir örnek vereyim vivir = vivre gibi.
ama okunuşları konusunda uzaktan yakından alakası yok. fransızca telaffuzu oldukça zor bir dil.
  • kırmızıkaşekaban  (23.05.13 00:04:55)
Hiç bulaşma.

  • para ve seks için yaşarlar  (23.05.13 00:14:40)
ne için öğreneceğine bağlı. biraz öğreneyim bırakayım diyorsan hiç başlama. fransızca öyle 1-2 senede öğrenebileceğin bir dil değil. çok çalışman çok tekrar etmen devamlı okuman dinlemen hatta mümkünse belçikaya fransaya gidip biraz yaşaman gerekiyor. yoksa olacak iş değil. istisnası kuralı fasa fiso, adam gibi çalışan adam böyle kıytırık şeyleri kafaya takmaz. bunlar 1 hafta gidip sıkılan maymun iştahlıların dert edeceği şeyler. konuşurken keyif alırsın da konuşacak birilerini bulabilirsen. fransızlar öyle herkesle konuşmazlar :)

ispanyolca bilmen işe yarar da ne derece isp biliyosun bilmiyorum. iyi seviyedeysen yarar işe evet de fazla karıştırmamaya bak sen.
  • i ve been mistreated  (23.05.13 00:30:12)
i ve been mistreated +1.

Fransizca icin sunu soyleyebilirim gramer icin once kurallarini ogrenmeniz gerekiyor dogru ama sadece bu yeterli olmuyor.Kesinlikle ve kesinlikle pratiginizin olmasi gerekiyor zira fransizcanin yazim diliyle konusma dili birbirinden farkli.Zaten bunu fransizca ogretmenimiz de surekli soylerdi bize.Bu yuzden fransizca ogrenecegim diyorsaniz mutlaka hem okumali,hem yazmali,hem bol bol konusmali,dinlemeli ve gramerini kavramaya calismalisiniz.

Ispanyolca bilmeniz ilk asamada avantaj olabilir.Fransizcayi ilk ogrenmeye basladigimda sinifimda ispanyol,portekizli arkadaslarim vardi;ogrenme surecini biraz daha kolay atlatmislardi.Benzeyen kelimeler oldugu gibi gramerleri de birbirine yakin galiba,latin kokenli diller sonucta.
  • fraise  (23.05.13 00:42:35)
Hoşuna giden bir dil ise daha düşünecek bir şey yok bence. Ben fransızca bildiğim için İspanyolcayı rahat anlıyorum, sadece üç dört ay kadar ders almıştım. Lisan kurslarına inanmıyorum yalnız, onu da belirteyim. Ben orta okuldayken iki yıl rusça kursuna gittim, hiç bir şey öğrenemedim ve hatırlamıyorum. Ayrıca acayip pahalılar, ben o parayı özel öğretmene vermeyi tercih ettim, daha hızlı ilerleniyor bence.

  • tiny penny  (23.05.13 00:55:49)
fransızca öğretmenliğini 3.sınıfta bırakmış ve fransada 1 yıl kalmış biri olarak hiç bulaşma derim çünkü hiçbir zman tam anlamıyla öğrenemeyecegin bir dil 20 yıl fransada yasasan bile ki bu cümleyi 10 yasında parise gitmiş 34 yasında hala orada yasayan biri söylemişti o yüzden kasma git ispanyolca öğren daha kolay

  • emesbin  (25.05.13 17:12:56)