Troll Olayı

Şikayet değil merak. Bu troll işi ile ilgili benim ilk duyduğum zamanlardan kalan bir tanım var aklımda yani troll topluluğa aykırı biri imajı çizerek zekice tepkileri dalga geçmeye dönüştüren kişi gibi ve hani troll olduğu belli olmaması gereken bir durummuş gibi. Bunu ben mi uyduruyorum? Çünkü hem sözlükte hem burada troll olduğu alnında yazan ve hatta ben trollüm diye bağıran kullanıcılar mevcut peki zaten troll olduğu bilinen bir nick ile sazan.avi nasıl yapılabilir?

Kısaca nedir bu troll olayının aslı astarı? Benim dediğim gibi ama nerde o eski troller durumu mu? Yoksa çok mu yanlışlardayım?

temelde evet o dediğin gibi ama o hayattaki herşey gibi bu kavramda yozlaşarak amacından saptı ki zaten bu sapmaya çok çok müsait bi konsepti vardı. yani kısaca olur öyle.

  • ritu vs asas  (22.05.13 21:51:15)
duyduğun doğru. gerçek troll de o zaten. bir tipleme çizip ona göre davrananı, belli çerçevenin dışına çıkmayanı olduğu gibi her şeyi taşşak malzemesi haline getiren de var. sözlükte altında troll yazması bir şey değiştirmiyor çünkü oraya bakıp troll olduğunu görse de laf yetiştirmeye çalışan ya da troll ne bilmeyen ya da oraya hiç bakmayan bir sürü insan var. sazan avi yapmak için bir miktar ortalama zekalı insan yeterli. tabii insanların artık her beğenmedikleri, marjinal buldukları kullanıcıya troll demeleri kelimenin sözlükteki mal kitle tarafından biraz yanlış anlaşıldığını, yozlaştırıldığını ve ilk baştaki ince manasını yitirdiğini gösteriyor.

troll olayının aslı astarı: troll ağıyla balıkları yakalarsın, hepsi birden girer ağa. troll fishing. türkçesi de dediğin gibi sazan.avi olmuş. bir yem at herkes üşüşsün işte.

nerede eski troller durumu evet. nasilbirdemokrasiistiyoruz, dengizik, meczupca bunlar trollüğü eğlenceli ve kelime anlamına uygun şekilde yerine getiren arkadaşlardı. meczupca duruyor hala, aç oku çok eğlenceli :)) yozishanko var bi de, o da hala yazıyor. o da çok stabil bir trolldür duruşunu hiç bozmaz. hep troller :) bi ara badi listemdeydi ama o kadar bıktırdı ki çıkardım sonunda listeden :)
  • i ve been mistreated  (22.05.13 22:25:13 ~ 22:26:17)
troll nedir sorusu aynı felsefe nedir gibi bi şey.

onlarca tanım söyleyebilirsin, hepsi de doğrudur. kimisi çıkar 'anneyle ilişkiye girmek' diye başlık açar. bu bence trollüktür ama kimisine göre 'trollüğin de bi şerefi vardır böyle trollük olmaz blablabla' diye laflar söyler.

owencan bi keresinde atatürk başlığına 'trollük yapılmayacak tek konudur, yapanlar bıdıbıdıbıdı' tarzında bişeyler yazmıştı. mesela o da atatürk'ü trollük kapsamından çıkarıyordu güya ama atatürk üzerinden de trollük gayet iyi yapılıyor.

benim tanımıma göre ise trolllük sınırı olmayan bi müessesedir. tabusu olmamalıdır yani.
  • akşemsettin  (22.05.13 22:27:03)