çok küçük ama...

Bu gün iş yerine gelirken çok küçük bir kedi görmüş arkadaşım. Yavru gözünü ya dün ya bu gün açmış, o kadar küçük. Kaldırımın kenarında ağlayıp duruyormuş. İşlek bir cadde olduğu için annesine bakınmışlar. Etraftakilerin "annesi bu" diye gösterdikleri kedi de yaklaşmamış, bir iki koklamış, sonra da bırakmış gitmiş. Arkadaşım da almış yavruyu getirmiş iş yerine. damlalık ile süt içirdik, yumuşak bir yer yaptık. Biraz uyudu ama her uyandığında basıyor feryadı. Bir de karnı çok şiş. Bu yaşta bir kediyi elime almayalı 10 seneden fazla oldu. Bu içtiği o kadar sütü çıkaramadığı için mi karnı şiş acaba, ondan mı sürekli ağlıyor garibim? 1-2 saat arayla az az süt içiriyoruz başka da bir şey vermiyoruz. Su vermiyoruz örneğin.
Ne yapalım, önerileriniz neler?

öncelikle o sütü sulandırarak verin ağır gelir ona o, imkanınız varsa onlar için özel süt tozları var onlardan alabilirsiniz.

çişini sizin yaptırmanız gerekiyor, pamuğu biraz ıslatıp karnının alt tarafına masaj yapmak gerekiyor.

edit: şu başlığa da bakarsınız, (bkz: yavru kedi bakımı)
  • kahin ahtapot paul  (20.05.13 13:51:25 ~ 13:52:57)
normal süt midesini gazla doldurur. sertleştirir. sürekli midesini ıslak pamukla hafifçe bastırıp bağırsak hareketini sağlamalı yoksa kısa sürede ölüverir, anlamazsınız bile. çok sıcak kalmalı. bir pet şişeyi kaynamaya yakın su ile doldurup üzerine bez örtüp altlık yapın. sever o sıpalar sıcağı. yalnız, annesi yoksa, gözler yeni açılmışsa, yaşaması çok ama çok zor.

  • ismail yk  (20.05.13 13:51:44)
o kedi ölür, anne bulmanız lazım.

  • Sherlock Holmes  (20.05.13 13:51:53)
sakın içine bolca su katılmamış süt vermeyin =( çok büyük bir yanılgıdır bu kedilerle ilgili. hele ki minicik bir kediyse, süt oranı çok az olmalı.

bunun dışında, ne yazık ki, tuvaletini anneleri malum yerlerini yalayarak yaptırır normalde yavru kedilere. şu an onun zorluğunu çekiyordur. bence süt vermeyi biraz bırakıp, en kısa zamanda bir veterinere götürün.
  • vercingetorix  (20.05.13 13:52:23)
Öneriler için çok teşekkürler.

3-4 hafta önce doğurmuş bir kedi var işyerimin bahçesinde. Kabullenir mi bu yavruyu acaba? kabullenmezse iki harekette susturur bu yavrumu çünkü bu garibimin hiç canı yok :s En iyisi ben iş çıkışı şu öksüzü o anneye ve 3-4 haftalık üvey abiye tanıtayım.
  • muhatara icermeyen tefekkur mit  (20.05.13 14:00:29)
kabullenir.
kedi tıslarsa kaçma.
yavaşça gene bırak.
emsin bir kere sonra devamı gelir.
  • Sherlock Holmes  (20.05.13 14:08:07)
denemeye değer. huzurları bozulur biraz ama 7 yavrusunu emzirdikten sonra bir 7 yavruya daha sahip çıkan kedi görmüş bizimkiler. zaten bırak, mıyırtısını duyup koklamaya gelecektir. ikisi bi hırlaşırlar. muhtemelen doğrudan zarar vermez, bi pıslar sütanne adayı. bir arada tutabilirsen bir süre, kabul etme ihtimali var.

  • ismail yk  (20.05.13 14:08:14)
süt olmaz, laktoz sindiremez kediler.

laktozsuz süt verebilirsiniz, bütün migros, tansaş vs.lerde var.

2-3 saatte bir ıslak pamukla pıt pıt pıt poposuna masaj yapıp tuvaletini yaptırın yoksa çatlar. bu kadar küçük kedilerde dışkılama refleksi yoktur, normalde de anneleri yalayarak yaptırır.

mutlaka hayvanı sıcak tutun, sıcak su torbası koyun yanına.
  • physcos physcos  (20.05.13 14:25:24)
arkadaşlar yazmış ama ben daha açık bir şekilde yazayım.

acil olarak tuvaletini yapması lazım. yoksa ölür yavru.

bir parça pamuk alın, ıslatın. pamuğu kedinin popo deliğine sürün, hafif masaj yapın. ancak böylelikle tuvaletini yapabilir o.

minik yavruların anneleri tuvaletlerini yaptırmak için yavruların popo deliğini yalarlar.

kendisi tuvaletini yapmayı zamanla öğrenecek.
  • mea maxima culpa  (20.05.13 15:18:44)
kaka değil sadece, çiş de sorun olabilir.
baktığımız bi yavru dişi kedinin idrar yolu tam çıkış yerinde tıkandığından kukusu balon gibi olmuştu. ben de onu hatırladım şimdi. başta bu ne dedim, su toplamış, baktım hayvanın bi delik eksik. meğer su toplanan yer aslında fena halde yapışmış olan vajinaymış (evet vajina, ben normalde böyle kibar biri değilim). az ıslatıp temasla açmıştık da işeyebilmişti.

  • ismail yk  (20.05.13 15:32:11)
Arkadaşlar veterinere gittiler şimdi, haber bekliyoruz. Tekrar teşekkürler.

  • muhatara icermeyen tefekkur mit  (20.05.13 15:59:39)
haber var mı?

  • physcos physcos  (21.05.13 23:28:29)