Kitap önsözleri

Okuyor musunuz? beni çok kasıyor bu önsözleri okumak. genelde atlıyorum zaten.

eskiden okumazdım, çoktandır okuyorum. sadece kitabın içeriği değil, ilgili kitap/yazar/edebiyat hakkında bilgi ve fikir sahibi olmayı sağlıyor. okuma amacına göre değişir önsöz okuyup okumamak. bazı durumlarda önsözü okumadan kitabı okumak yetersiz bile kalabiliyor.

  • tedirginlik hucresi  (10.05.13 13:20:15 ~ 13:25:11)
Kitabın hikayesine dair bir şeyler anlatılıyorsa önsözde okurum, bunun dışında bayrak töreninde müdürün konuşmasını dinlemek gibi ızdırap veriyor, okumuyorum.

  • buff  (10.05.13 13:21:10)
okuyorum

  • rock n roll  (10.05.13 13:24:17)
bende de tam tersi okuma takıntısı var sanki kitabı eksik bırakmışım gibi hissediyorum okumayınca

  • feykalade  (10.05.13 13:28:00)
önsözü muhakkak okurum..

  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (10.05.13 13:39:29)
ben genelde okumam lan.

  • all girls dream  (10.05.13 13:43:07)
okuduklarımın beşte dördünde hay seni yazanı diye küfrederek bitirmişimdir, ama kalan beşte biri bilgilendirici olur diye okurum.

  • ismail yk  (10.05.13 13:44:45)
yazarına göre okuyorum. bazısı çok güzel yazıyor. sıkıcıları okumuyorum.

  • yue  (10.05.13 13:45:47)
benim de hoşuma gitmiyor. kitabına göre okuyorum. bazı önsöz yazarları sağolsun kitap hakkında spoiler vermekten dahi çekinmiyor. kitap düşündüğümden daha ilginç ise bazen kitabın ortasındayken önsöze geri dönüyorum, bazen de önsöz'ü kitap bittikten sonra sonsöz olarak okuyorum.

  • dahinnotha  (10.05.13 14:14:02)
okurum kesinlikle, bazı kitaplarda önsöz süsü verilmiş prolog yazdıkları da oluyor, okumayınca eksik kalıyor hikaye.

  • kobuzchu kiz  (10.05.13 14:42:19)
okuyorum. adı üstünde önsöz. önsözde yazanlar kitabın içeriğine ya da geçirdiği aşamalara vakıf olmanızı sağlar.

ben ne zaman, nerede, kaç adet basıldığı sayfadan başlıyorum. bu bilginin bana faydası var mı bilmem ama kitabı daha yakından tanıdığımı hissediyorum.
  • mkrn  (10.05.13 14:48:21)