Zaman kipi kafa yormaca

Simdi olay söyle: dün arkadas biriyle tanisti. Bugün 2.kez görüstüler. Konu zayifliktan kilodan acildi. Tanistiği kisi arkadasa ben senin bu halini beğeniyorum dedi. Sonra düzeltti beğendim dedi.
soru şu: beğeniyorum simdiki zaman. Ama burda kullaninca sanki uzun zamandir taniyormus da böyle dedi gibi oluyo. Beğendim gecmis zaman ama buraya daha uygun oluyo. Kafam bulandi benim. Doğrus nasil olur :(

kırk yıldan sonra ilk kez gördüğüm arkadaşın durumuna "bu halini beğendim", periyodik olarak görüştüğümünkineyse "bu halini beğeniyorum" derim.
onun da sanırım "beğendim" demesi lazım gelir çünkü önceki görünüşü/kilosu/durumu hakkında bir bilgisi yok.
madem dersimiz dilbilgisi; "tanıyormuş da"
  • nax  (08.05.13 01:14:13 ~ 01:15:42)
bu konuda teorik bilgim yok, kip falan bilmem ama yorum yapayım:
"beğeniyorum" dediği zaman, şimdiki zaman kipinde süreklilik anlamını vurgulamış oluyor. sonuçta "ahanda tam şu anda beğeniyorum" gibi bir şey sözkonusu değil, beğenme eyleminin anlamı gereği.
"beğendim" dediğinde ise yine benzer şekilde geçmiş zaman kipinde bir "anlık olma" anlamını vurguluyor.
bence burada takılmamız gereken şey beğenmek fiili. bir şeyi "beğeniyorum" demek için o şeyi farklı testlerden geçirmiş olmak lazım, ama ilk kez gördüğümüz bir şey hoşumuza gider ve "beğendim" deriz. ilk kez metallica dinleyen biri beğendim der, sonra gider bütün parçalarını dinler ve "beğeniyorum" statüsüne terfi etmiş olur :)
  • kül  (08.05.13 01:18:41)
beğeniyorum geniş zaman anlamı kazanmış. seni beğenirim aşıkım ve seni önceden beri takip ediyorum gibi bir anlam kazanmış. beğendim deyince şu anı kastediyor doğrusu beğendim olması gerekir.

  • inanmazsan inanma  (08.05.13 01:20:14)
sorun güzelmiş, miş li geçmiş zaman (duyulan zaman) kullandım, 3. kişiden duymadığım halde. diyeceğim o ki bu tip kaymalar olabiliyor. beğendim demesinde sorun yok. perfect zamanımız olsaydı kısa bir süre önce başlamış hala devam eden şey için onu kullanırdık ama gel gör ki elbiseni beğendim yerine I love your dress diyorlar elbiseni beğenirim bizde garip duruyor.

  • irbat  (08.05.13 01:24:12)