Konsoloslukta çalışmak?

Bu konuda bilgisi olan varsa ve merakımı giderirse çok sevinirim.
Konsoloslukta çalışmak için illa o ülkenin vatandaşı olmak gerekir mi? Eğer belli pozisyonlar için böyle bir şart yoksa dil şartı oluyor mu? Çaycı vs gibi çalışanlar için de belli şartlar var mı? Konsolosluklardaki iş imkanları nasıl takip edilir? Veya böyle imkanlar var mıdır?

  • kırmızıkaşekaban  (02.05.13 22:05:21)
@kırmızıkaşekaban sanırım arkadaş atıyorum isveçin kanadanın türkiyedeki büyükelçilik ve konsolosluklarında çalışmaktan bahsediyor

  • niye ama  (02.05.13 22:13:10)
oyle biri tanimistim, amerikan konsoloslugunda tercuman olarak calisiyordu, orali anne baba ya da vatandaslik da soz konusu degildi.

  • lallala  (02.05.13 22:16:11)
yazdıktan sonra aklıma geldi
bi ilan görmüştüm İngiltere büyükelçiliğine bi eleman arıyorlardı vatandaşlık şartı yoktu dil için evet oldukça yetkinlik istiyorlardı.

  • niye ama  (02.05.13 22:22:14)
ankara ispanya başkonsolosluğunda ispanyolca bilen birini bulamamıştım. belki o güne has bir şeydi, bilemiyorum

  • la noix  (02.05.13 22:44:17)
şöyle ilanlar oluyor mesela ilan.memurlar.net tam tersi olarak ankarada amerikan konsolosluğu mu büyükelçilik mi neyse orda çalışan güvenlikçi bir tanıdığım da ben işi sitesinden takip edip, sınavını kazanıp girdim demişti. öyle aman aman bir ingilizcesi de yoktu.

  • irbat  (02.05.13 22:56:07 ~ 03.05.13 01:33:25)
Düşünsenize atıyorum ingilizce bilen çaycı aranıyor
ispanyolca bile temizlik görevlisi kapıcımsı hademe fln
rusça bilen bayan çay servis personeli aranıyor

maaşlar uçuktur ama ya dil faktörü var sonuçta

bence ingilizce bilen çaycının hakkıdır 3-4 belki daha fazla dolar euro maaş
adam kendini harcıyor en başta
  • netadam  (03.05.13 00:19:15)
devlette mütercim tercümanım 1900 lira maaş alıyorum. 3-4 bn euro maaş verilen dil bilen temizlikçi falan alınıyorsa direkt düşünmeden geçeyim :)

  • alibaba06  (03.05.13 08:36:05)