Damakta yara / tahris / zede / sislik / cikinti / kizariklik

Saglik sorulardan pek haz etmesem de sormam gerekti. Damagimin ortasinda yara cikti, sonra iste kenacort a surdum falan, tuzlu suyla gargara yaptim, 2 gundur gecmiyor, simdi birazcik daha iyi ama gecmesi lazim bu aksam, mucize ariyorum sanirim, baska ne yapabilirim? dedigim yer kirmizi gozukuyor, cikinti gibi, kanama yok. damakta cikinti olmasi normal mi?

not: doktora gidemem, karbonat yok, gargara yok. bogaz spreyi iyi gelir mi bilmiyorum

edit: eczaneye de ancak yarin gidebilirim.

onemli edit: alkol iyi gelir mi damaktaki yaraya?

sanirim son edit: kocakari ilaci falan yok mu bildiginiz, zamanim daraliyor, gerci kocakari yapacak birsey de yok ki evde, sogan sarimsak falan var, bunlari sursem iyi gelir mi yoksa daha mi beter olur... millete doktor tavsiye eden adam kocakari ilacina muhtac kaldi :(

bayer in sanırım ağız fısfısı şeklinde bir damak yarası geçirici ilacı vardı nane aromalı küçük bir şişe hala var mıdır bilmiyorum çocukluğumda kullanıyodum. çok etkiliydi. eczaneye bir sorsanız? belki hala aynısı/muadili satılıyordır.

  • hia  (15.02.09 01:03:59)
(bkz: pyralvex) varmış bide. çok can yakarmış.

  • hia  (15.02.09 01:06:49)
bişe batmış girmiş olmasın? kılçık gibi küçük sert

  • hia  (15.02.09 01:15:46)
@hia

evet olabilir de oyleyse ne yapabilirim, gozukmuyor birsey zira, yokladim da.
  • ermanen  (15.02.09 01:17:12 ~ 01:17:41)
alkol sürsen iyi gelmez yaraya ama sürerseniz acısı ağrısı varsa rahat bir uyku çekersiniz.

  • hia  (15.02.09 01:26:48 ~ 01:27:33)
kola, sigara falan icmeyin. iyilesmesini geciktirmemek icin.

  • nazenin  (15.02.09 02:08:11)
belki yardımcı olur: (git: 48530)

  • flexin  (15.02.09 02:41:46 ~ 02:42:09)
alkol ağzını uyuşturduğu için sanki acısını azaltıyormuş hissi verir fakat dokuya daha fazla zarar verir.

önerim, bir kulak temizleme çubuğu yardımı ile yaralı yere batticonsür. Sürdükten sonra bit müddet yutkunma
  • sastim allahimdan sastim  (15.02.09 12:10:25)
piraldyne diye bir ilaç kullanmıştım ben onu kullanmayı dene hemen etki ediyor.

  • i am 6 do you wanna be 9  (15.02.09 13:55:10)
muhtemel tahriş ettiğiniz için o hale gelmiştir o. arada bana da olur. kendiliğinden 2-3 günde geçer. eğer ağrıdan çok mustarip iseniz 1cc lokal anesteziği insülin iğnesine çekip oraya fışkırtabilirsiniz (enjekte etmeyeceksiniz, üzerine fışkırtacaksınız). ben öyle yapıyorum. en az yarım saat sıfır ağrı garantili yöntem.

  • gxix  (15.02.09 14:48:02)
biraz kocakarı tavsiyesi gibi olucak ama bana da zaten babaannem söylemişti. şu bildiğimiz bayram şekerleri var ya ya da hiç mi bulamadın bir tane küp şekeri al ve em. şeker çıkan yarayı pişirir demişti babaanem bana. denemeni tavsiye ederim . geçmiş olsun...

  • gail  (15.02.09 18:02:50)