Hız Kontrollü Elektrik Motoru

Elektrik motorları hakkında yardımcı olabilecek biri var mı? Konu hakkında çok az bilgiye sahibim. Derdimi aşağıya yazıyorum.

- 2-3 kiloluk bir yükü çekebilecek
- hız kontrolü olan (bazı durumlarda çok çok yavaş çalışması lazım)
- pil ile çalışabilecek ve taşınabilir motor ve kontrol sistemi gerekiyor.

nerden bulurum? motor çeşitleri, nasıl çalıştığı, vs gibi konularda bilgiye nerden ulaşırım?

bir servo motor ve servo motor kontrol modülü satın almalısın. bu motor ile hızı ve pozisyonu istediğin oranda kontrol edebilir yükü belli bire noktada kilitleyebilirsin. ancak pil ile açılaşnı var mıdır bilmem. 24-48 volt ile çalışan motorlar var. uygun bir akü ve şarj sistemi ile olur.

daha basit bir sistem istersen redüktörlü dc motor kullanabilirsin. hız kontrolü için basit bir akım sınırlayıcı yapman gerek.
  • orpheus  (30.04.13 14:23:25 ~ 14:25:13)
servo motorlar surekli donebiliyor mu yoksa sadece belli acilarda mi donebiliyor?
benim surekli donen bir motora ihtiyacim var, yazmayi unutmusum.

bir de bu motorlari nereden satin alabilirim?
  • perkele  (30.04.13 14:24:58)
servo motorlar sürekli dönebilirler. istediğin bir pozisyonda durabilir ve o noktada sabit kalabilirler. RC oyuncaklarda kullanılan servolardan bahsetmiyorum. endüstriyel motorlar bunlar.

www.robosan.com.tr

aslında bu işi step motor ile de yapabilirsin ama tam konuyu bilmediğimden uygun olur mu olmaz mı bilemedim.

bu arada bu servo motor ve kontrolcüsü takım olarak çok ucuz bişey değil. eğer öğrenci projesi vs ise pahalı kaçabilir. tahminim set fiyatı 1000$ gibidir.
  • orpheus  (30.04.13 14:25:50 ~ 14:30:45)
servo motorla uğraçmana gerek yok sen dc motor bulacaksın. ayrıca nasıl bir yük sallanan bir yükmü? kızak üstündemi raydamı? bunları bir yaz yükün özelliklerini yaz rampa mı dikmi? aktarma varmı yok mu bi detay verde yardımcı olalım? not: pil olmaz akü olur.

  • Kartonpiyer  (30.04.13 15:49:18 ~ 15:53:27)
maliyet kismini yazmamisim. bu isi 20-30 dolara cikartmam lazim. daha net bilgi vereyim. kamera sliderimi motorize yapacagim. elimde rayli bir sistem var. bu rayin ustunde ileri geri ilerleyen ve 2-3 kiloluk kameranin takili oldugu tekerlekli bir blok var. derdim bu parcayi motorla ileri geri oynatabilmek. hiz kontrolunu hareket baslamadan once belirleyecegim. hareket esnasinda hizi azaltip cogaltmam gerekmiyor. motor kamerayi dikeyey pozisyonda tasiyabilecek gucte olmali. onemli olan kameranin rayli sistemde belirlenen sabit hizda surekli olarak ilerleyebilmesi. youtube da motorized camera slider videolarina bakip sistem hakkinda daha fazla bilgi edinebilirsiniz

  • perkele  (30.04.13 16:07:27)
bu olay basit çözeriz.

  • Kartonpiyer  (30.04.13 16:15:30)