router kullanma

kablolu modemi kablosuz yapmak için router gerekiyormuş. diyelim bu routeri aldık sonrası nasıl oluyor? bağlantı falan?

bağlantıyı bu router(yöneltici) denen cihaza kablolu olarak gösteriyorsunuz. bu da gerek diğer ethernet portlarıyla, gerek anteniyle bu internet bağlantınızı yayıor, sağa sola yönlendiriyor.

  • tibbs  (13.02.09 23:34:06 ~ 23:35:04)
kablolu olan bir modemi üzerine bir parça vs takarak kablosuz yapamazsınız, ancak kablosuz özelliği olan bir router ile ethernet ile bağlar iseniz eski routeriniz üzerinde olan internet kablosuz olarak erişilebilir olur. Yani www.airties.com böyle bir ürün alıp bunu ethernet ile modeme takarsanız, kablosuz olarak modeminiz üzerindeki internete erişebilirsiniz.

  • edip  (13.02.09 23:36:31 ~ 23:36:50)
router degil, access point lazim.

  • sourlemonade  (13.02.09 23:36:53)
@assert h
piyasada router olarak satılan cihazların access point özelliği yokmu zaten? @edip in verdiği linkte yazıyor mesela. bende kablo modeme böyle bişey yapmayı düşünüyorum da. birde bu router zımbırtısı için eternet denmiş pc nin açık olmasına gerek yok değilmi bağlantıyı kablosuz olarak paylaştırmak için

  • genc irisi  (14.02.09 00:18:57)
arkadasim oncelikle router nedir, access point nedir bir bakalim degil mi ?

bakalim edip'in verdigi linkteki cihaz ne diyor?
AP-301 Kablosuz / Erişim Noktası / Tekrarlayıcı / Köprü

yani ?

AP-301 wireless / access point / repeater / bridge*

router ?

edit: "wireless router"in tek esprisi(router yazilma sebebi yani) kendisine gelen baglantilari modem'e iletmesi/yonlendirmesi olabilir. ayni sekilde modem'den de client'a.
  • sourlemonade  (14.02.09 01:21:02 ~ 02:04:35)
acces point (erişim noktası) alacağın şey evet, bilgisayar açık olmak zorunda değil, zaten bu erişim noktaları router görevi görürler, yani kablosuz bağlanan bilgisayarlara ip atarlar, bu arad unutmaman gereken şey, kablolu modemden gelen etherneti erişim noktasına takacağın için kablo ile başka bir bilgisayar bağlayamazsın (modemde usb varsa ancak). Gerçi benim verdiğim linkteki alette tek ethernet port var ama üst modelinde 4 port ethernet olanı da var.

  • edip  (14.02.09 01:32:22)
access point uzerinde dhcp aktif hale getirilmedigi surece arkadas ip atamaz baglanan cihazlara. yine modemden ip alir cihazlar.

  • sourlemonade  (14.02.09 01:33:32)
o değil de bence pahalı bu meretler, neredeyse kablosuz modemle aynı fiyatta oluyorlar. Doğrudan kablosuz modem almak daha mantıklı. Yekten; hem modem, hem router, hem access point, mis...
(bkz: nafi)

  • late viper  (14.02.09 02:06:38)
ben de geçen ay sirketin holding tarafina baglamak için aldim AP-301'den. basimi cok agritiyor meret. belirli bir gün sonra resetliyor ve baglantiyi kesiyor. fisi cikartip tekrar takmak gerekiyor.

  • trimpot  (14.02.09 12:02:47)
@lite viper haklısın

  • enter saltman benim  (14.02.09 12:10:20)
bende d-link dwl-g700ap var. aldigim gunden beri calisiyor(elektrik gittiginde kapaniyor bir tek) daha bir yamugunu gormedim, canavar gibi.

  • sourlemonade  (14.02.09 12:25:52)