çoğul eklerinde yüklem özne uyumu

-emekliler balığa çıktılar.
-emekliler balığa çıktı.
yanlış hatırlamıyorsam üniversite sınavına hazırlanırken birincisini görünce yanlış diye işaretlerdik testlerde. doğrusu ikincisi diye biliyorum ama tdk da şöyle demiş
"Cümlede özne ile yüklem arasında her zaman teklik-çokluk bakımından uygunluk aranmaz."
ikisi de doğru gibi bi kanı çıkıyor sanırım.
doğrusu bu mudur? tdk hatalı olabilir mi? :)
yada bu kanı yanlış olabilir mi :P

Emekliler balığa çıktılar dersen, "the emekliler" olur. Çıktı dersen "emekiler" olur.

  • alperz  (27.04.13 16:49:04)
"the emekliler"i kastetmezsek birincisi yanlış mı?
-kargocular kapıyı çaldılar. gibi

  • 102030  (27.04.13 16:54:49)
ben sey diye biliyorum, bu tarz cumlelerde eger ozne insansa yuklem cogul oluyo degilse yuklem tekil oluyo.

  • kanzavuri  (27.04.13 17:00:46)
ikincisi dogru. cogulluk eylemi yapana verilince, eylem sonuna cogu eki eklenmez.

ektigin fidanlar meyveye durdu.
  • gunes123  (27.04.13 17:44:36)
"dinazorlar geliyorlar" yanlış bir cümle. insan, hayvan, cansız ne varsa, özne çoğulsa yüklem tekil olur. gizli özne olduğunda durum değişebilir. ama sen yine de kafana göre takıl. tdk gibi bir kurum varken, türkçe kayboluyor.

  • 3/3  (27.04.13 17:51:24 ~ 20.11.14 20:51:49)
ben simdi okulda hocaya da sordum. dedi ki: asil kurala gore ozne cogul ise yuklem tekil olur. ama ozne insansa yuklemin cogul olmasi da yanlis olmaz.
yani soruda verdiginiz cumlelerin her ikisi de dogru oluyo bu durumda.

  • kanzavuri  (29.04.13 10:43:55)