yazim kurallari sorusu yardim!!!

soru ekte.arkadaş bu sorunun cevabını c olarak vermiş ösym.ama benim kafama takılan yüzölçüm sözcüğünün yazımı.yardımcı olursanız sevinirim

cevap e olmalı

  • herman hesse  (27.04.13 15:27:38)
cevap e.

  • xenophobe  (27.04.13 15:30:13)
cevap c.

  • ali.armazoglu  (27.04.13 15:30:23)
Yüz ölçümü ayrı yazılır. Yer altı ya da yeraltı olarak iki kullanım var. Ayrı yazılırsa direkt kelime anlamı; bitişik yazılırsa da karanlık işlerin döndüğü yer anlamına geliyor. Karanlık faaliyetler gibi.
Yanlış biliyorsam beni de düzeltirseniz sevinirim.

Evet, TDK'da da aynı şekilde geçiyormuş
  • sesee  (27.04.13 15:31:49 ~ 15:37:38)
sesee doğru diyor. yüz ölçümü ayrı yazılır. yer altı da nehir, ırmak benzeri bi anlamdaysa ayrı yazılır.

burdan bakabilirsiniz:
www.tdk.gov.tr
  • it's just a cigarette  (27.04.13 15:34:56)
tdk'ya göre yüz ölçümü ayrı yazılıyor.

  • halanne  (27.04.13 15:35:10)
Senin, o sorudan evvel dikkat etmen gereken başka şeyler var.

  • ahmetcan44  (27.04.13 16:44:06)
google doğrusunu bilmez. daha çok aranmış olanı gösterir (bunu mu demek istediniz derken) yani bu nedenle türkiye gibi bir ülkede yazım yanlışları ile yapılan aramalar googleın yanlış öğrenmesine neden olur.

  • ben smyrna  (27.04.13 16:46:19)
tdk sürekli olarak karar değiştiren ve söyledikleri ciddiye alınmayan bir kurum. tdk tarafından doğru kabul edilen bir çok sözcük yazımının yanlış olduğu ya da tersi sonradan ortaya çıkmıştır. Haber bültenlerinde bile yapılan yanlışlar o kadar doğal hale geldi ki sınavlarda insanların bu tür tartışmalı soruların sorulması tam piçlik. kimin sikinin keyfine uygun sorulduysa o sikin keyfine cevap vermeniz gerekir.

  • 3/3  (27.04.13 17:47:46)