Web Tasarım

arkadaşlar yardımlarınıza ihtiyacım var. şöyle bir şey vereyim:
www.webhatti.com

ben kendi çapımda evimde oturup, özellikle blogumu geliştirebileceğim, ileride kendime ait site oluşturmak istediğimden, hem de HTML ile ilgili bir bilgi birikimim olması amaçlı böyle bir şeye başlamak istiyorum. yukarıda verdiğim yazıda nasıl başlanacağı yazılmış ve çok ilgiliyim. uğraşmak amaçlı değil de bilmek/öğrenmek/uygulamak amaçlı ilerlemek istiyorum. dolayısıyla sizden ilgili arkadaşlardan rica ediyorum şunları -çok genel şeyler yazacak olabilirim kusura bakmayın- yanıtlamalarını istiyorum:

1) başlamak için neler yapmalıyım?
2) bir programa ihtiyaç var mıdır? varsa nedir/nelerdir?
3) bu ...blogspot.com adresli blogları kullanılan kodlarla yenileyebilir/eklemeler yapabilir miyim?
4) birkaç araştırma yaptım. bir sürü ekleri var a.tamindir.com burada bulunan. neler lazım neler lazım değil?

sabırla okuduğunuz ve yazdığınız için teşekkürler.

1) web tasarim icin genelde photoshop tarzi bi programda cizilip sonra html + css + javascript'e aktarma yapiliyor. daha degisik yontemler mevcut sanirim ancak temelde bu. tabi html + css + javascript icin cesitli kutuphaneler ile hayat kolaylasabiliyor. bootstrap, sanirim en bilinenlerinden biri.

2) chrome veya dengi bir tarayici, gelistirici araclari olmazsa olmazlar arasinda. ben intellij idea kullaniyorum (tabi asil isim degil web uygulamalari) html/css/javascript icin guzel kolayliklar saglayabilir.

3) kendin wordpress veya benzeri bir blog kurarak ustunde kurcala yapabilirsin ancak php/mysql ogrenmek gerekebilir (wordpress icin en azindan)
  • tonakai  (26.04.13 13:57:59)
o verdiğin linktekiler ile hiçbirşey yapamazsın. html dediğin olayı çok kısa sürede aşıp css öğrenmen lazım. kaynak olarak da w3schools.com u öneriyorum. ayrıca basit güzel templateleri indirip kodlamalarına bakabilirsin. kolay yoldan tasarlıyım diyorsan photoshop arayüzünde sahip adobe muse kullanabilirsin.

  • kompisko  (26.04.13 14:00:04)
Web tasarım 3 temel aşamaya bakar. Sırasıyla gelirsek,

1- Interface Design yani arayüz tasarımı ki bu basitçe sitenin tasarımı denebilir. Bu tasarımı photoshopta ya da paintte yapabilirsin kullandığın platforma göre tasarımın kalitesi elbet ki değişir. Evet tasarımını Photoshopta hazırladın ve artık diyorsunki bunun kod tarafına geçeyim.. Ama yine de yapacakların bitmedi, önce ps üzerindeki tasarımını kodlanabilecek hale getirmen lazım. Lak diye çıkış alırsan site tek bir parça resim olarak görülür. Bu yüzden onu "kesmelisin". Evet sitenin fonksiyonlar ve statik alanları vardır. Atıyorum logo bir statik alandır ancak butonlara daha sonra CSS ile bazı efektler verebilirsin buna da ister dinamik ister fonksiyonel alanlar de, sen bilirsin. Bu yüzden kesme işlemini (slice tool ile yapılır genelde) yaparken her bir piksele bile dikkat etmen gerekir.

2- Front Ent Coding yani Önyüz kodlama. Burada ise yapacağın şey css ve html veya php kullanarak resimlerden oluşan siteni kodların imajları yönettiği bir hale getirmek olacaktır. Kısacası photoshopta mouse ile yaptığın işi kod alanında kodlarla yapacaksın. Bu da senin kod bilgi düzeyine ve yaratıcılığına göre değişir (yaratıcılık, zira artık native languages denen bişii var)

3. Kısım ise Backend Coding'dir. Yani tasarım ve ön kodlama işlemleri biten sitenin arka planda bazı işlemleri yapmasını sağlayacak kodlamadır. Örnek vermem gerekirse; veritabanına bağlanma, kayıt olma, diğer sitelerle etkileşim, iletişim formların vs gibi en basit örnekler.
Yani sen siteyi tasarlarken bir login alanı da çizdin, front endde login alanını kod ile sitene yerleştirdin yani sitenin neresinde olacağı belli ancak o an için fonksiyonel değil. İşte backend'de bunu gerçekleştirirsin. Önceden tasarladığın bir veritabanından siteyle alışverişini sağlayacak olan interface i efendime söyleyeyim bu şekilde kodlar ve siten üzerindeki login alanıyla ilişkilendirirsin. Bu biraz daha profesyonellik isteyen bişi. Ya da bilgi isteyen bişi. Evet.

4.sü de var aslında ama bunlar basit olarak ftp (file transfer protoco- dosya transferi) ile siteni sunucuya gönderme ve basitce yayınlamak. Bu kısım sana kalmış.
  • Agnahie  (26.04.13 15:00:22)