Sinema Sektörü ve Mühendislik

Bir elektrik elektronik mühendisi olarak sektör değişimine meyilliyim, kaynak gibi sıkıcı bir sektörden yıllarımın hobisi(sadece izlemek olarak değil) sinema sektörüne geçiş yapabilir miyim diye geldi aklıma acaba bu mesleğin bu sektördeki yeri nedir? Oluru var mıdır? Var ise bu olurun avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Şimdiden teşekkürler cevaplara ve tikler geç gelebilir ama mutlaka gelecektir panik olmayın.

o kadar çok sektör dışından çalışanı olan bi sektörki sinema.
hatta mühendisler genelde görüntü yönetmeni oluyor diye ayı gibi genellememide yapayım.

olmaz olurmu canım tabiyki geçersin, setlerde ömrünü çürütürler ama bi süre öyle masabaşı bişey yok pek
  • thewishcaster  (25.04.13 13:38:47)
İşin teknik kısmımlarına yönel
bir mühendis olarak rahat edersin
yoksa herkes yönetmen olma peşinde...
  • porn star  (25.04.13 14:11:14)
hangi bölüm?

senarist? oyuncu? arka sahne? animasyon hazirlanmasi? cizimci?
  • serabetan  (25.04.13 14:59:08)
Işim hiç masabaşı olmadı zaten çalışmak gibi bir sorun olmaz da oyuncu, yönetmen vs değil de mesleki bilginin de kullanılacağı bir bölüm olabilir

  • lunedor  (25.04.13 16:52:21)
Bozulan teknik ekipmanların tamiri dışında elektrik-elektronik mühendislerinin setlerde kendi meslekleriyle ilgili bir iş yapması mümkün değil.

Yaş da önemli tabii bu noktada ama sinema sektörüne geçmek istiyorsanız şunu aklınızdan çıkarmamanız gerekir: Kimse sizi sırf mühendissiniz diye üst seviyeden işe almaz. Asistanın da asistanı olarak işe başlamanız, bütün pis işleri yapmanız, sonra yavaş yavaş yükselmeniz gerekir. Bir şirkete bağlı çalışmak isterseniz öncelikle önünüzdeki diğer adayları ve işverenin tanıdıklarını geçmeniz, freelance çalışmak isterseniz size iş verecek bir çevre edinmeniz gerekir. Eğer kurulu düzenimi, sosyal hayatımı, her ay düzenli yatan maaşımı, ailemi, arkadaşlarımı gözden çıkartmamda sorun yok derseniz bu hevesi ileri noktaya taşıyabilirsiniz. Sinema sektörü dışarıdan bakınca çok eğlenceli gelebilir ama en az üç ay boyunca şanslıysanız haftada en fazla bir gün tatil yaparak ve günde en az 15 saat çalışarak yaşarsanız fikriniz kısa sürede değişecektir. :) Ne yazık ki sinema sektörü işin gerektirdiği yoğun tempoyu kaldıramayıp başka sektöre geçen insanlarla doludur.
  • spooky  (25.04.13 17:57:53)
Sinema sektörünü setten ibaret ve mühendisi tamirci gibi görmeden aslında aklımda olan mesela ekipman dizaynı veya belli bir plan çekimi için özel ekipman tasarımı vb hani ben film çekeceğim değil de atıyorum kamera takip sistemleri gibi gibi teknolojik yaratıcılık gerektiren işler sadece holivud semalarında mı görünüyor sadece?

  • lunedor  (25.04.13 18:38:54)