net aleminde çerezleri silin diye bir tabir var nedir bu çerezler

nedir nerdedir ne işe yarar ya da yaramaz neden silinmez veya bazen neden birileri çerezleri sil yaz nereye hangi komut yazılıp silinir çok merak ediyorum birisi bana bilgisayarımda çerezleri nerede göreceğimi yazarsa çok sevinirim neyin nesiymiş bu çerezler bende anlayayım konuyla ilgili bilgilendiren olursa çok sevinirim

(bkz: cookie)

kullandığnız tarayıcıya göre yeri değişmekle birlikte araçlar/seçenekler'den çerezlere ulaşabilir, silebilir ve ayar yapabilirsiniz.
  • ben smyrna  (24.04.13 23:47:53)
bilgisayarınızda başlat/çalıştır cookies dediğiniz zaman göreceğiniz şeyler de çerezdir..

  • supergirl  (24.04.13 23:50:41)
ilk defa açtoğınız bir site bilgisayarınıza (izin verirseniz) bir takım veriler yükler. daha sonra girdiğinizde bunları kullanır. mesela logosu var diyelim sitenin onu her seferinde indirmiyorsunuz gibi saçma sapan bir şey. şifreleriniz ya da. zaman zaman hoş bir şey değildir. sözlükteki cookie başlığını inleyebilip.

edit: anneye analtır gibi anlatınca anlamıyormuş demek ki. gitmiş nereye tik atmış. anlatmaya çalışanda kabahat.
  • sparkle kiddle  (24.04.13 23:59:00 ~ 25.04.13 14:22:07)
donanimhaber.com dan KillForYou arkadaşa cevap için teşekkürler

Çerez, herhangi bir internet sitesi tarafından bilgisayarınıza bırakılan bir dosyadır. Bu çerez dosyalarında oturum bilgileri ve benzeri veriler saklanır. Çerez kullanan bir siteyi ziyaret ettiğinizde, bu site Firefox tarayıcınıza sabit diskinize bir ya da birden fazla çerez bırakma konusunda talep gönderebilir.

Ardından, siz bu siteye geri döndüğünüzde, Firefox bırakılan çerezi ait olduğu bu siteye geri gönderir. Bu, sitenin ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere yapmış olduğunuz ayarlar doğrultusunda gösterilmesini sağlar.

Ayrıca çerezler, kişiyi tanımlamada kullanılabilecek bilgiler de içerebilir. Bu tür bilgiler kim olduğunuzun belirlenmesinde ya da sizle temasa geçmek için kullanılabilir. Bu bilgiler arasında adınız, e-posta adresiniz, ev ve iş adresleriniz ya da telefon numaranız bulunabilir. Ancak, bir sitenin ulaşabileceği bilgiler sizin ona sunduklarınızla sınırlıdır. Örneğin bir site, siz ona bildirmedikçe elektronik posta adresinizin ne olduğunu bilemez. Öte yandan hiçbir site bilgisayarınızda bulunan diğer bilgilere ulaşamaz.

Öntanımlı çerez ayarlarını kullandığınızda çerez alış verişi sizin farkedemeyeceğiniz şekilde gerçekleşir; bir sitenin çerez bırakması ya da Firefox tarayıcınızın çerezi geri gönderdiğini görmezsiniz. Ancak çerezlerle ilgili düzenleme yaparak çerezlerin bırakılmasından haberdar olabilirsiniz.

Çerez Kuralı Koyma

Firefox öntanımlı olarak bütün çerezleri kabul eder. Buna sizi sürekli olarak farkedecek çerezler dahildir. Bu size uymazsa, çerezlerin Firefox kapatıldığında Firefox tarafından silinmesi yolunu seçebilirsiniz.

1. Araçlar > SeçeneklerDüzen > SeçeneklerFirefox > Seçenekler yolunu izleyin.

2. Gizlilik bölümündeki Çerezler sekmesine tıklayın.

3. Çerez kabul yöntemi açılır menüsünden Firefox kapatılana kadar seçeneğini seçin.

Güvendiğiniz sitelere, örneğin otomatik olarak oturum açmasına olanak sağlamak üzere, sürekli çerez bırakma yetkisi verebilirsiniz. Bunun için Ayrıcalıklar düğmesine basın, site adresini girin ve İzin ver düğmesine basın.
  • berayrahat  (25.04.13 02:29:17)