Araba uzun yol gitme sorusu

Selamlar schumacher kardeşlerim, abilerim, ablalarım ;
Araba kullanma macerama Ocak 15'te başladım. 2 senedir ehliyetim vardı ama hiç trafiğe çıkmamıştım. 15 ocaktan itibaren sürekli istanbul trafiğindeyim. Arabamı aldığımdan günden bu yana istanbul içinde 800-1000 arası km yaptım. Bana soracak olursanız gayet kontrollü, güzel kullanıyorum. Arada hızı fazla abartıp ani fren yaptığım oluyor. Fakat onun dışında ayna kontrolleri, şerit değiştirme konusunda kendimi iyi buluyorum. Hafta sonu Şile'ye gitmem gerekiyor,sorum şu; sizce arabamla gideyim mi? Yoksa riskli mi olur?

uzun yolda araba kullanmak şehir içinde özellikle metropolde kullanmaktan daha kolay değil mi?

  • Argaeos  (22.04.13 21:08:48)
yaninda biri olsun mutlaka

sile cok uzak bir mesafe degil eger sehir icinde iyi kullaniyorsan sile otobaninda da kullanabilirsin. cok kalabalik olmaz yol bu mevsimde

hee trabzona gidicem deseydin dur gitme derdim
  • exlibris  (22.04.13 21:09:17)
argaeos+1

  • ali.armazoglu  (22.04.13 21:10:06)
hız konusunu abartmazsan şehirlerarası kullanım şehiriçine göre daha kolay. 90-110 arası iyidir.

  • f atih  (22.04.13 21:10:15)
daha kolay gibi geliyor ama bence değil. şehir içinde en fazla tamponu yere bırakırsın, o yolda yapacağım kaza hem benim hem başkasının canını alabilir.

  • ozzyninpambukgotu  (22.04.13 21:14:55)
neden kaza yapıyorsun ki? yapma.

  • Argaeos  (22.04.13 21:22:09)
biz babadan "uzun yol ne olacağı belli olmaz." diye öğrendik.

  • ozzyninpambukgotu  (22.04.13 21:26:53 ~ 21:27:29)
uzun yol şehir içinden daha kolay durabilir ama ikisinin kendince detayları var. direksiyon hakimiyeti çok çok önemli uzun yolda çünkü 100-120 ile 60-70 km/h arasında tepkiler inanılmaz değişir. yol boş düzgün ise farkına varmadan kendinizi 120 vs üstünde bulursunuz ki bu çok tehlikeli hakimiyet açısından. uzun yolda yaptığınız hızı hissetmezsiniz ancak uzun yol yaptıkca farkına varırsınız.. rahat sakin 90 max 100 ile full kontrollü bir şekilde sürebiliceğinize inanıyorsanız çıkın yola. ama en azından yanınızda tecrübeli biri olsun derim.. senelerdir şehir içinde kullanıp sonra uzun yola çıktığında kamyonlardan otobüslerden virajlardan tırsıp gereksiz frenler ile yolu piç eden şöför bol.

edit: hava yağışlı vs ise hiç çıkmayın derim hatta yanınızda tecrubeli biri olmadan. kendi aracınızın hakimiyeti kadar yoldaki diğer araçların abudik gubidik hareketlerine de fazlasıyla dikkat etmeniz lazım.
olur da çıkarsanız gozunuz aynalardan ve km den fazla uzak kalmasın. dikkatli olun
  • nwnd  (22.04.13 21:30:16 ~ 21:33:16)
hacı git ama zaman kısıtlaman olmasın, kendini tedirgin hissettiğinde mola ver, çay iç falan filan

  • defansif orta saha  (23.04.13 22:53:09)