faiz sorusu

onceki sorulari/cevaplar da okudum ama verilen cevaplardan birsey anlamadim.

sorum belli. sayet 20,000 euro isbankasi doviz tevdiat hesabina yatirirsam, aylik ne kadar getirisi olur.

is bankasi web sitesinde oran 100,000 euro'ya kadar 2.10 denmis.

www.isbank.com.tr

bu orana gore soruyorum. sayet bunu yaparsam aylik gelen faizi kullanabilir miyim anaparaya dokunmadan?

hayatimda faizle isim olmadi ama merak ettim belki isim olabilir.

cahilim be duyuru.

soruya ek: is bankasi dolara daha yuksek faiz veriyor, 2.25. bu yoroyu dolar yapip faize koymak mi iyidir yoksa nedir? tl mi olsa acaba?

(20000*0.021)/12 = 35 euro aylık getirisi olur. Bunu ana paraya dokunmadan kullanabilirsiniz elbette.

  • crown  (11.02.09 13:52:59)
hayallerim vardi be abi.

  • fdegir  (11.02.09 13:55:54)
dolara çevirirseniz alış satış farkından zarar edersiniz. euro olarak kalsın.

20.000 euro %2,10 faizden yıllık 420 euro faiz alır. bu da aylık 35 euro yapar. faiz oranı değişmedikçe her ay 35 euro faiz alırsınız.
  • kibritsuyu  (11.02.09 13:56:40)
şu an eur ve usd mevduata para yatırmak pek akıllıca değil. hem kur riski alacaksın hem de düşük faiz. faizler tl bakımından da inişte, tavsiyem bir süre tl b tipi anapara korumalı fonlarda (likit gibi) tutman. ya da %12-14 arası aylık tl mevduat veya 08.04.09 vadeli dibs alman. ama işbank dibs lerde diğer bankalara göre 0,25 puan kadar az faiz veriyor.başka bankada hesabın var mı?

  • modesttiago  (11.02.09 14:56:59)
Direk cevap olarak değil de, banka sitelerinde sadece verilen faizler listesi olarak değil "Hesaplama Araçları" gibi bir bölümünde sorunun yanıtını direk kuruşu kuruşuna alacağın sayfalar vardır. Oraları kullan bu gibi durumlar için...

  • delikan76  (11.02.09 15:24:16)
aylık 35 öronun %15'i stopaj,kkdf,bsmv olarakda kesilir. yirmidokuz öro kalır geriye

  • trocero  (11.02.09 16:04:22)
tl ye çevirip hazine bonosu filan alsan ne getirir acep. %15-16 gibi bir getirisi oluyor. bono uzun vadede iyi kazandırıyor diye biliyorum.

  • bir kavanoz recel bunlarda gecer  (11.02.09 23:36:59)