Bilgisayar Cahilinden Laptop HDD Soruları

selam sevgili bill gates'ler, maddeler halinde soracağım sorularımı;

1. laptoptaki hdd'yi ssd ile değiştirmek istiyorum. şimdi ssd'yi alete taktıktan sonra windows kurulumu nasıl olacak? alet casper, alırken 2 tane dvd verdiler, üzerlerinde ürün kurtarma diski yazıyor, biri 32 diğeri 64 bit. bunlarla kurabiliyor muyum?

2. eski hdd'yi bi harddisk kutusu alıp usb veya e-sata ile, tıpkı harici disk gibi depolama amaçlı kullanabilir miyim?

3. malum harici disklerin ömürleri kısa oluyor. 2,5 inch bi sabit diski harici disk gibi kullansam daha mantıklı olur mu, ömrü daha uzun olur mu yani?

4. sabit diski harici disk gibi kullanabilmem için içinde özel bi yazılım olmasına gerek var mı? yani ben şimdi sıfır bi disk alıp usb ile bağlasam bilgisayara alet bunu tanır mı, depolama yapabilir miyim? yoksa mutlaka işletim sistemi yüklü mü olmalı içinde?

uzun gibi oldu, vakit ayırıp cevaplayan herkese teşekkürler.

1-evet
2-evet
3-daha uzun olmaz ama (kısalır mı onada fikrim yok hiç denemedim böyle bişey)zaten harici olursa arşivleme için kullanıcaksındır zaten oda fazla yormaz sağlıklı kullanımda.
4-özel bir yazılım veya işletim sistemine gerek yok.
  • lord  (17.04.13 17:59:13 ~ 18:03:15)
1.Her zaman yemeyebilir. Kurtarma diskleri hdd'nin seri numarasına ya da yine hdd'nin model numarasına özel olarak yaratılmış olabilir.
2. Evet
3. Şimdi harici disklerin ömürleri kısa oluyor deme, kalbini kırarım. Öncelikle harici disk klasik HDD mi kullanıyor yoksa flash storage ya da SSD hibriti mi bilmen gerekiyor. Onun dışında harici disklerin en büyük sorunları havalandırma/soğutma ve darbelere açık olmaları.
4. Hayır ama içindeki dosyaları görebilmek istiyorsan kullandığın işletim sisteminin okuyabileceği bir formatta diski biçimlendirmiş olman lazım. Misal ntfs, ext4, fat32...
  • zamanin otesinden gelen edit  (17.04.13 18:34:40 ~ 18:36:31)
1 - kurtarma diskiyse hayir. muhtemelen hdd'nin icinde baska bir partition vardir. Windows kurulumu oradadir. CD'de sadece uygulama vs vardir.
Kurulum diskiyse evet
2- evet
3- harici hdd lerin omru kisa olmasinin sebebi surekli tasinip dusmeleri, darbe almalari. Yoksa icindeki diskin bir farki yok. O yuzden bir fark olmaz.
4- ozel programa gerek yok. 3 ile baglantili, aslinda bir farklari yok.
  • crucio  (17.04.13 18:40:44 ~ 18:41:06)