vinç

bi inşaat vinci yapılırken bi başka vinç kullanmak zorunlu değil mi, vincin yüksek parçalarını falan monte edebilmek için. e peki öyleyse, dünyadaki ilk inşaat vinci nasıl yapıldı? "leonardo da vinci yapmış puhahahaha" demeyin, döverim.

hayır arkadaş biri bana açıklasın. dünyada hiç vinç yokken ilk vinç nasıl yapıldı?

  • speculative fiction  (17.04.13 02:10:26)
illa dikip mi yapacaklar? ileri doğru da uzanabilen bir şey. yukarı değil de, ileri. ya da çok az eğimli vs vs.

  • sen git ben geliyorum  (17.04.13 02:11:36)
iskele, merdiven?

  • devilred  (17.04.13 02:12:37)
o kadar merdiven çıkılır mı amk

  • speculative fiction  (17.04.13 02:14:26 ~ 02:14:36)
@evrenos gazi hakkaten bunu nasıl düşünemedim ben. bunun için ayrı bi soru açmak lazım hacı.

  • speculative fiction  (17.04.13 02:20:16)
www.youtube.com

yoğurt da karınca yumurtasından yapılır.
  • trinitrotoluen  (17.04.13 02:21:33 ~ 02:22:36)
@trinitrotoluen işte dikkat edersen orada sonlara doğru vincin kolunu yine başka bi vinç yukarı kaldırıyor.

edit: adadasd şimdi farkettim o videonun ikinci yorumunda yazan şeyi sormuşum farkında olmadan. ben de videoyu izledim ama MühendisTV isimli kişinin yüklediği videoydu, o yorumu göremedim haliyle
  • speculative fiction  (17.04.13 02:23:38 ~ 02:27:01)
sonsuz bir okyanus ortasında yükselen ilk kum tümseği piramidin üstünde doğan tanrı şiva regal akşam havanın soğuması akabinde kireç taşını, horasan harcını ve ilk kule vinci yaratmıştır.

  • ismail yk  (17.04.13 02:25:14)
iyi de onu yukarı kaldıran vincin kolu o kadar uzun değil. vinci kaldıran vinci yapmak için devasa bir vince gerek yok.

edit: hadi sana araştırma konusu. bilgisayar programları bilgisayar programı kullanılarak yapılıyorsa, ilk bilgisayar programı nasıl yapıldı?
  • trinitrotoluen  (17.04.13 02:26:30 ~ 02:32:01)
ikinci vinç mobil vinçmiş, yani montajı için başka bi vinç gerektirmiyomuş. konu kilit dağılabiliriz.

edit: a4 kağıda 0lar ve 1leri yazıp bilgisayarın içine koydular. bundan kolay ne var.
  • speculative fiction  (17.04.13 02:32:41 ~ 02:34:00)
geç kalmışım ama otorite olarak şöyle söyleyeyim: modern kule vinçler kendi kendine yükselebiliyor. hidrolik bir aparatları var vinç kendi kendine parçaları koyuyor ve yükseliyor. böylece 50+ metre yüksekliklere başka vinç yardımı olmadan ulaşabiliyor.
sadece ilk kurulurken mobil vinç gerekiyor elbette. o da çok önemli değil.

  • ozdek  (17.04.13 09:03:17)