işten ayrılma sorusu

önce mevcut durumdan bahsedeyim. uzatmalı üniversite öğrencisiyim. ilk dönem derslerim temizlenmiş bulunmakta. 2. dönem 3 ders alıcam. yani mucize olmazsa haziranda mezunum. okul biter bitmez askere gitmek gibi bir planım var.

şimdi şu günlerde bulunduğum şirkette duvarlar üstüme üstüme geliyor. maaşımı 10 15 gün geç alıyorum ve bu rutine bindi. şirketin de işleri iyi gitmiyor. niyetim kaçıp kurtulmak. ama tazminatımı da bırakmak istemiyorum. en azından bir süre finanse eder hayatımı. ne önerirsiniz? gidip zam isteyip kendimi kovdurmayı düşünüyorum ama adam da kurnaz yok zam mam diyebilir. kimseyi kırmadan o parayı almanın tek yolu hazirana kadar beklemek mi?

kendinizi kovdurmak için yapacağınız herhangi ters bir şeyin (kibar feyzo modeli, patrona pandik atmak mesela) istifadan farkı olmaz. kovulursunuz, tazminat da alamazsınız. işi yavaşlatıp kaytarsanız da öyle. tazminat alarak yasal yollarla ayrılmak için sebepsiz kovulmanız, göreviniz ollmayan işler yaptırılması (muhasebeci diye girdiğiniz işyerinde temizlikçilik görevi yaptırıyorlarsa mesela), patron taciz ediyorsa vs, tazminat alıp ayrılabilirsiniz. bir de askere giderseniz tabi tazminat alırsınız.

işler kötü gidiyor diye çıkarılırsanız da tazminatı hak edersiniz. şurada 4 ay kalmış 4 ay daha sabredin. geç meç maaşınızı alın, askere gidiyorum diye ayrılınca da tazminatı alın.
  • kibritsuyu  (09.02.09 10:16:40)
böyle bir durumda çıksanız zaten kıdem tazminatına hakkınız olması lazım.

edit: iş müfettişi dayım var, bugün ona sorayım. kendiniz feshederseniz haklarınız var mı diye.
  • trista  (09.02.09 10:21:42 ~ 10:23:00)
o zaman kafamdakini biraz daha net dökeyim ortaya. zaten iş yavaşlatmada çığır açtım şu ara. patron da farkında bunun. o yüzden sürekli antin kuntin işlerle geliyor karşıma. yüzsüz bir şekilde çıksam karşısına zam istesem, damarına basmak gibi olacağı için beğenmiyorsan git muhasebeye demesi kuvvetle muhtemel. bu durumda o beni çıkartmış olur ve tazminatı alırım değil mi?

  • tai  (09.02.09 10:30:07)
işçi çıkış bildiriminde ne yazdığı önemli. adam sana istifa etti der ama ortada istifaya dair bir belge yoktur, o zaman alırsınız.

devamsızlık yaptı der, aha bu da işyerinde tutulan tutanaklar der, ama sana devamsızlık nedenlerini sormaz, bildirim yapmaz ise alırsınız.

işverenlerin geneli adi olur, çalışanı asgari ücret üzerinden gösterir, işe giriş tarihlerin geç gözükür, tazminat vermemek için elinden geleni yapar. 2000 lira ücret alıyorsun diyelim aa seni asgari ücretten göstermişler kayıtlarda... hepsi değil tabii ama çok oluyor böyle şeyler.

ben tazminatınızı alabileceğinizi düşünüyorum ama emin olmak için soracağım ne yapmanız gerektiğini
  • trista  (09.02.09 10:37:21 ~ 10:38:29)
zaten asgari ücretten sigortalandığımı biliyorum. şirkette herkes bu şekilde. ama yine de 2.5 sene az değil. yanlarına bırakmak istemiyorum.

  • tai  (09.02.09 10:43:48)
ben o işverenin yerinde olsam kapatırım dükkanı gene de vermem o tazminatı haksız şekilde. yapmayın etmeyin kardeşim. işverenin sırtına binen binene, bir de siz binmeyin.

  • hevipeyra  (09.02.09 10:48:11)
@hevipeyra, adam haksız falan değil. ücretlerin geç ödenmesi her zaman haklı fesih sebebidir kaldı ki adamı asgari ücretten gösteriyorlarmış. size tavsiyem işverenlerin yanında bu kadar olmayın.

tazminatı vermem diye bir şey yok, vermezse cezayı hacizi yer.
  • trista  (09.02.09 10:50:48 ~ 10:51:19)
@hevipeyra, işvereni düşüne düşüne bu hale geldi zaten durumlar. 1 2 gün gecikmeye kimse kalkıp bir şey demez. ama 10 gün 15 gün gecikmeler hiçbir şey yokmuş gibi yansıtılmaya başlandığında artık burada düzeltilecek bir şey kalmamıştır. kaldı ki patronumu da tanıyorum. gecede 2 3 bin yemeğe harcayan bir insan. bana yok demesin inanmam. bu yüzden de haksız olmadığıma eminim.

  • tai  (09.02.09 11:46:12 ~ 11:49:38)
uzun süre çalışan durumunda ve işveren durumunda bulundum. şu an halen işveren durumundayım. bu sebeple işverenleri genelleyerek "adi olur bunlar" demenizi hiç hoş karşılamadım. üstte yazdıklarımda haksız kelimesine dikkat ederseniz ne dediğimi daha iyi anlarsınız. hak etmeden, illegal yollarla tazminat almaya çabalanıyor ise sözüm halen geçerlidir, ancak tai' nin söylediğine göre işveren gerekli sorumlulukları yerine getirmemekte gibi. bu durumda legal şekilde tazminat hakkınızı aramak tabiidir.

lütfen toplumun gelişmiş kesimi olduğunu düşünen bizler en azından işvereni hala ağzında purosu olan, şişman kodaman olarak kafamızda tasvir etmeyi bırakalım. 2 yıl süreyle bir ortakla beraber fabrika işlettim ve zarar ederek devretmek zorunda kaldım. emin olun yanımda çalışan kişilerin hiçbirinin aldığı para kadar toplamda para kalmamıştır elimde. ayrıca hiçbiri benim yaşadığım baskı ve stresin onda birini dahi yaşamamıştır. bunu gönül rahatlığıyla söylüyorum çünkü madalyonun her iki yüzünüde çok iyi biliyorum.
  • hevipeyra  (09.02.09 13:33:23)
beyefendi işverenliğinizi yerinde ve tam olarak yapsa idiniz, iş kanunlarından haberdar olsa idiniz ortada işçi için haklı bir neden olduğunu görürdünüz. daha söze gerek var mı?

edit: ayda yaklaşık 15 tane işveren ve onun beyanatlarını dinleyen biri olarak bunu yazıyorum. aklımda canlanan şeyleri yazmıyorum. evet hala işverenlerin pek çoğunun böyle olduğunu düşünüyorum, çünkü görüyorum. hak yemekte üstlerine yoklar, devletin bildirimlerini ciddiye almıyorlar, sürekli yalan söylüyorlar.
  • trista  (09.02.09 13:38:42 ~ 13:44:58)
iş kanunlarından gayet haberdarım. burada bahsedilen gerekçe maaşların geç alınmasıdır. bu gerekçe ile çalışan işverenini dava edip tazminat almaya çalışabilir hatta sendikalı ise ve toplu bir gecikme söz konusu ise greve dahi gidilebilir. kusura bakmayın ama sadece maaşı geç alma sebebi ortadayken, geçerli olmayan başka sebeplerle hatta belki sahte sebeplerle kendini kovdurmaya çalışmak ve tazminat almaya çalışmak ahlaklı ve onurlu bir davranış mıdır? benim kastettiğim haksız durum tam olarak budur. bu şekilde işverenine yaklaşan bir çalışana işverenin aynı şekilde karşılık vermesi doğaldır ve gereklidir nazarımda.

işvereni çok rahat genelleyebiliyorsunuz, görevlerini yerine getirmediğini ve adi olduğunu söylüyorsunuz. peki rüşvet alan satın almacıları, avanta yiyen şantiye şeflerini, akşama kadar facebook ta ya da msn de takılmaktan iş yapmayan çalışanı, umursamazlık sebebiyle yaptığı hatalardan dolayı işvereni zarar ettiren hatta batıran personeli aynı rahatlıkta sınıflandırabiliyor musunuz? eğer sınıflandıramıyorsanız ben bir ara sınıflandırır ve size bilgi veririm o zaman.

soru sahibinden sorusunun altında bu konuyu uzattığım için özür dilerim ve konunun kendisiyle alakalı olmadığını belirtmek isterim. laf açıldı, konu burada vuku buldu yoksa sözüm meclisten dışarıdır.
  • hevipeyra  (09.02.09 14:05:34 ~ 14:11:35)
soru sahibiyle alakalı değil demişsin ama ben de kendi konumla ilgili bir iki kelam etmek isterim. bugüne kadar sadece 1 şirkette çalıştım o da bu. stajyer olarak başladığım şirket işçi statüsünde kalmamı istedi vakt-i zamanında. karşılıklı bir memnuniyet sözkonusu idi. sigortalı işçi sıfatına geçişim 6 ay uzatıldı. sigortasız çalıştım yani. ispatlayabileceğim evrak sayısı azımsanmayacak kadar fazla. ben kendi adıma şirkete verebileceğimi hep en üst düzeyde vermeye çalıştım. yetişmesi gereken evraklar için, bakkal dükkanı gibi çıkan 100 kalem konteynerler için sabahlara kadar evrak düzenlediğim oldu. pekala bir hafta erteleyebilirdim o yüklemeleri. ertelemedim. ama insan bu tarz özveri gerektiren durumlarda bulununca hakkı olan maaşı almak için de dilenmek istemiyor. dolayısıyla ben burada patrondan hakkımı gerekirse başka yollardan alabilirmiyim diye sordum. çünkü kendisi eminim su kurnazlığında bulunucak günü gelince. diğer insanlara bu şekilde davrandı. ben de karşısına daha sağlam şekilde çıkmak istiyorum.

şimdi benim paramı geç aldığımı bir şekilde ispatlamam mı gerekir? yoksa onların bana imzalattığı, parayı x günde aldığıma dair belgeyi imzalamasam bu yeterli olur mu? nasıl bir şekil şartı bulunuyor maaşımı alamadığımı belirtmek için?
  • tai  (09.02.09 15:09:30)
sorunuzla ilgili olarak şöyle bir şeyler buldum. belki faydası olur.

www.hukuki.net

ben işveren olmama rağmen işverenin ya da çalışanın yanında veya karşısında değilim. sadece ve sadece hak hukukun yanındayım. emin olun yaşadığınız sorunların benzerini hatta daha ağırlarını çalışanken yaşadım, kimilerini ise işverenken yaşatmış olabilirim. bilerek hata yapmamaya her iki durumda da oldukça gayret ettim. yöneticilik yaparken çalışanlarımın haklarını sonuna kadar savundum, maaşları geciktiğinde patronun karşısına bizzat ben dikildim. bu sebeplerden ötürü her iki durum içinde bulunmuş birisi olarak genelleme yapılması biraz ağırıma gitti.

neyse, umarım hak ettiğinizi işvereninizle sorun yaşamadan alırsınız. eğer hakkınız olanı vermemeye direnen bir işverene sahipseniz de umarım o ikibin liralık yemekler zıkkım olur kendisine. kolay gele...

edit: bir de bu var:

www.turkhukuksitesi.com
  • hevipeyra  (09.02.09 15:24:21 ~ 15:30:15)
hevipeyra, sizin ne düşündüğünüz önemli değil. İş Kanunu bu durumun işçi tarafından haklı fesih olduğunu ve kıdem tazminatı hakkının olduğunu söylüyor. Bahsi geçen madde 4857/24-II,e dir. Okuyun.

Tai, size de haberlerim olacak. Özel mesaj atacağım.
  • trista  (09.02.09 17:31:48)
@trista:

kanun önünde siz de dahil olmak üzere hiç birimizin düşünceleri önem arz etmez. sizin nazarınızda önem arz etmemesi de zerre umurumda değildir. anladığım kadarıyla kanunu çok çok çok iyi biliyorsunuz. sizin yanınızda haddim değil ama bir iki yorum yapmak isterim bende.

tai nin imzaladığı maaş bordrolarının üzerinde sürekli olarak normal maaş alması gereken günün 20 gün sonrasındaki, yani gerçek maaş aldığı gün yazılı ise bu şirket teamülü haline geldiği için haklı olarak iş akdini fesh edemeyebilir ve tazminat alamayabilir. çünkü maaş ayda 1 kere ödenir diyor kanun, her ayın 1 inde ödenir demiyor. ayrıca önceki mesajımda verdiğim ilk linkteki avukatın yorumuna şöööyle bir bakarsak:

"İş Yasası, md.24/II-e maddesine göre de ücretlere kanuna ve sözleşmeye uygun şeklinde hesaplanıp ödenmez ise işçi haklı sebeple istifa edip kıdem tazminatı alabilir (ihbar tazminatı alamaz). Ancak, yasada kaç günlük gecikme olması halinde işçinin haklı sebeple istifa edebileceği belirtilmemiştir. Yargıtay kararları çok kısa süreleri makul kabul etmnektedir. Kanımca 34. maddedeki 20 günlük süreyi aşmalı ve belki de daha fazlası (1 ay, 2 ay gibi) gerekmektedir"

şimdi sevgili tai sizin aklınıza uyup işverenine postasını koysa, "ver ulan tazminatımı" dese, o işverende dönüp "aç oğlum şu kanunu iyi bir oku bakalım ne yazıyormuş" dese, sonrada tai nin ifadesine göre "zaten iş yavaşlatmada çığır açtım şu ara. patron da farkında bunun. o yüzden sürekli antin kuntin işlerle geliyor karşıma" durumuna göre komple sepetlese ne hissederdiniz acaba?

okumayı severim ben. siz de okuyun, iyidir okumak.
  • hevipeyra  (09.02.09 19:52:39)
@hevipeyra, şirket bordroda bana verdiği günü değil ayın 5'ini yazıyor. ayrıca ayda bir kere maaş vermek adın ayın ilerleyen tarihine günü kaydırması için önce bana aradaki 20 günü ödeyip ondan sonra "arkadaşım maaşlar bundan sonra 20'sinde" demelidir.

yanılıyorsam düzeltiniz.
  • tai  (09.02.09 21:11:24)
@tai:

bordroda öyle yazıyorsa çalışanın yararına olduğu verdiğim linkte söylenmiş zaten bir avukat tarafından. bu durumda tazminat alman mümkün görünüyor sanki. yalnız benim çalıştığım zamanlarda kimi firmalar bir miktar paramızı içeride tutarlardı bu şekilde gün atlatarak. yani şirketten sürekli 20 gün alacaklı olurdun mesela. bunu da bir nevi habersiz işten ayrılmaların önüne geçmek için teminat olarak tuttuklarını söylerlerdi. bunun kanunda yeri var mı bilmiyorum ama. sonuçta ben hukukçu değilim. bu konuyu verdiğim linklerdeki forumlarda ya da bir avukatla tartışarak daha sağlıklı bilgi alabileceğin kanaatindeyim. boşu boşuna yakma sakın 2.5 yılını uzman olmayanların aklına uyup *
  • hevipeyra  (09.02.09 21:34:29 ~ 21:34:54)