Seviyemin üstünde yabancı dil kitabı okurken bilinmeyen kelimelere bakmak?

Şimdi kendi seviyemin biraz üstünde kitap okuyorum haliyle bilmediğim kelime çok çıkıyor.Bu kelimelere tek tek ingilizce sözlükten mi bakmak lazım yoksa akışına bırakıp kelimeyi kendimizin mi tahmin etmesi lazım?

Hangisi daha yararlı olur kelime öğrenmek adına?

en sinir bozucu birsey o. bir sayfada 20 tane kelime cikiyor, kelimelere bakayip derken ayni cumleyi 50 kere okuyorsun. koyverdim ben bir ara bakmiyordum anlamlarina ama o zaman da koca kitaptan ogrenebildigim en fazla 3 kelime oluyordu.

ipad'den okuyorum simdi, bilmedigim kelimenin uzerine basiyorum bana ingizlice sozlukten aciklamasini veriyor ki daha iyi oluyor bence cunku kelimeye turkce karsilik getirmek yerine kafanda bir kavram olusuyor. hatirlamak acisindan daha kolay, nitekim uzerini cizip, yazip bozmak da daha kolay. ekrandan birsey okumayi hic sevmesem de boyle durumlarda en derli toplusu bu gibi gozukuyor simdilik.
  • tasa oturma soguk ceker  (11.04.13 17:48:50)
(git:eksisozluk.com)

heralde buradan en çok gidilen entry bu oluyor. ayrıca sözlüğün en uzun entysi benim gördüğüm kadarıyla.
  • benjaminlinus  (11.04.13 17:51:14)
ben cumleden kendim anlamaya calisiyorum. bir cumlenin iki uc tane olurda cumleyi yada paragrafi hic anlamazsam o zaman kilit oldugunu dusundugum kelimelerin ingilizce anlamlarina bakiyorum.

  • crucio  (11.04.13 17:54:00)
@benjaminlinus oha! bu entry'den daha kisa kitaplar okudum ben :) bir de entry'i ingilizce girseymissiniz iki is bir arada olacakmis zaten :)

  • tasa oturma soguk ceker  (11.04.13 18:43:18)
üniversite 1.sınıftayken tarih, ekonomi, sosyoloji gibi konularda okumalar yapmam gerekiyordu. seviyeniz ne bilmiyorum kendi yaptığımı anlatayım:

sarı post-it'ler (küçük dikdörtgen olanlar,ince değil) kitabın sayfalarına yapıştırırdım. anlamama engel olarak kadar teknik bir kelimeyse bakardım sözlüğe ama genelde bakmaz 1 bölüm bitirene kadar okurdum. sonra o post-it'leri doldururdum. bir sonraki bölümde benzer kelimeleri görür de hatırlamazsam sözlüğe bakmayayım diye. kaldı ki genelde oradakilere de bakmamaya çalışırdım, ingilizce öğrenmeye çalışmıyordum neticede. böyle böyle okuduğunuz şeyin içeriğini anladıkça kelimelere takılma ihtimali azalıyor.
  • idearch  (11.04.13 19:28:20)