Ekrana gelmeyen goruntu ve Bios sesi

efendim evde bulunan masaustu bilgisayar gayet normal cali$iyordu aslinda. Tam ekran bir oyun acalim dedik, actik. Sonra bir anda ekran gitti. yani bildiginiz gibi, bilgisayari kapattiginiz zaman monitor Stand-by moduna gecer ya hah i$te ondan oldu. Monitor stand-by moduna bir girdi pir girdi, cikmiyor. Hani oyun oyle ahim $ahim bi halt degil, ragnarok online. en son dun gece saatlerce oynadim.

Makinayi resetliyoruz, kapiyoruz aciyoruz ama tik yok. Arada sirada acili$taki bip sesi (Bios sesi di mi?) geliyor ama yine de monitor stand-by modundan cikmiyor. bazen o bip sesi de cikmiyor.

Bu salak bilgisayar bu halti daha evvel yapti ama nasil duzeldi bi fikrimiz yok.
Ozellikleri a$agi yaziyorum.

Pentium 4 - 3GHz
Asus P4-P800-X anakart
DDR P3200 512x2 MB Ram
250GB Sata harddisk
Asus ATI A9550-GE 256Mb 128Bit Ekran kartı
LG CD-Writer
LG DVD-writer

Denediklerim:
-Ramleri tek kalacak $ekilde denedim.
-Ram yuvalarini denedim.
-Monitoru ba$ka bilgisayarda denedim, cali$ti.
-CD-DVD Writerlar ve Harddisk Ide-Sata kablolarini sokerek denedim.
-Monitorun ekran karti baglantisini sokunce, Monitorde Sinyal Girisi Yok mesaji aliyorum. Tekrar bagladigimda ise ekran gidiyor. Guc dugmesi yine stand-by modunda gibi yanip sonuyor.

ekran kartını söküp yeniden takın, olmazsa ölmüştür o...

  • uyuzcan  (07.02.09 16:46:42)
bilgisayarın fişini çekin, daha sonra 2-3 kere açma düğmesine basıp basıp bırakın. sonra fişi takıp bilgisayarı açın.

  • kibritsuyu  (07.02.09 16:51:52)
i-ih cali$madi. yine ayni durum var.

ekran kartinin cali$tigini du$unuyorum zira gerizekali alet daha evvel yine bunu yapti bize.
  • dengesiz pamuk  (07.02.09 17:00:37)
ekran kartını başka bir bilgisayarda deneyin öyleyse...

o açılıştaki bip sesi ekran kartını tanıdım, anladım dediği manasına geliyo zira bios'un...
  • uyuzcan  (07.02.09 17:05:50 ~ 17:06:07)
Acildi $erefsiz. Sorunsuz cali$iyor. Lakin neden boyle, nesi var bu gerizekalinin?

  • dengesiz pamuk  (07.02.09 17:16:24)
hocam bende dedigin gibi cd ve dvd-writerlarin guc kablolarini cikarmistim. sanirim haklisin power supply konusunda. gitti yine paralar anasini satayim ya :(

  • dengesiz pamuk  (07.02.09 19:55:18)
her seyi sok, yeniden tak. bir kac gun bekle duzelir belki. serefsizim bu sekilde duzelltigim uc tane bilgisayar var.

  • ne nicki be  (07.02.09 20:23:00 ~ 22:38:43)
aynı anakart bende de ver ve aynı problemi ben de yaşıyorum. anakarrta kısa devre olabilir veya anakart bozuktur. aa hatta aynı ekran kartı bende var:)

  • odanesi  (07.02.09 21:12:44)