uyurken ağızdan nefes almak

çok zararlıymış diyorlar. özellikle diş, diş eti sorunları, boğaz rahatsızlıkları falan..

şimdi durum şu, zannedersem ki küçüklüğümden beri ağızdan nefes almaya alışmışım. üstüne bi de alerjik rinit var, burnumun bir deliği 7/24 tıkalı. şimdi benim uyurken ağzımı kapalı tutup burnumdan nefes almam mümkün değil mi? mümkünse nasıl yapmak gerek, yatmadan otrivine'i dayasam, üstüne bi de koli bandıyla ağzımı bantlasam falan işe yarar mı :( tamam ekstrem bi örnek oldu ama ne bileyim bi çözümü olması lazım bunun?

edit: küçük yaşlarda geniz etim ve bademciğim alındı. ona rağmen ağızdan devam...

otrivine'i dayadım.
"olm çok güzelmiş" diyip bikaç hafta kullandım.
o haftalar aylara dönüştü.
sonra nefes alamaz hale geldim onsuz, doktora gittim, "oha napmışsın hayvan" diyip aşı, hap ve burun spreyi verdi başka bi marka. otrivine burun etlerini mi ne büyütmüş de büyütmüş.
şimdi doktorun verdiği ilacı kullanıyorum ama burnum eskisinden de kötü. daha da kötüsü günde 2 posta burnum kanıyor artık kuruluktan, ilacı bıraktım o kurutuyordur diye ama hâlâ kanamaya devam ediyor.

burun hassas bişiymiş lan...
  • hjarteblod  (05.04.13 13:53:43)
ameliyat şart. bende dediğin gibiydim 18 sene. ameliyat oldum misss. burnumdan alıyorum artık ve çok rahat uyuyorum.

  • giggs  (05.04.13 13:55:47)
ağızdan nefes alma alışkanlığı nasıl geçer?

  • female demon  (05.04.13 13:59:00)
aman diyim..
bburnu tıkalılar, şuna bakın:
www.cihan.com.tr
bunu geçen tvde şu şovmenlerin sunduğu sağlık programında duydum ilk. daha etraflıca araştıramadım. inanasım gelmedi başta ama ciddi korkmaya başladım. bende de kırık burundan kaynaklı tıkanıklık var.
korkarım ki durum ciddi.
  • kargn  (05.04.13 13:59:53)
aynı sorun bende de var.
doktor ameliyat olsan bile çok bi iyileşme olmaz dedi. bir çeşit alerjiden bahsetti ve tam olarak geçirmek mümkün değil, al bu ilaçları sıkılınca kullanırsın dedi postaladı. ilaçların da olumsuz etki yaptığını biliyorum.
bi kaç ay sonra tam teşekküllü bi hastaneye tekrar gideceğim fakat o zamana kadar geçici bi çözüm bulmak adına ne yapılabilir?

fiction.ın dediği gibi, bantlasak falan ağzımızı, nefessiz kalınca uyanır mıyız?
  • dahinnotha  (05.04.13 14:03:37)
ben de ağzım açık uyuyordum. bir burun deliğim hep tıkalıydı. yastıklar salya, horlama vb sorunlar derken 1 saatlik nazal septum deviasyonu ameliyatı + 1 hafta iyileşme süresi sonrası toparladım. artık uyurken ağzım kapalı, horlama yok. bir kbb'ye görünün bence siz de.

  • 9kuyruklukedi  (05.04.13 14:04:42)
@9kuyruklukedi burnumuz yamuk değilse ne yapıcaz :(

  • speculative fiction  (05.04.13 14:10:23 ~ 14:10:36)
dışı değil içi yamuk zaten hep burunların. doktor insanların %75 inin burnunun içi yamuktur ama rahatsızlık çekmedikçe doktora gitmezler dedi. %25 lik kısımdaysan bilemicem :D

  • 9kuyruklukedi  (05.04.13 14:19:31)
Burnunuza tuzlu su çekip sümkürün. Gün içinde bunu 4-5 kez yapın. Çok iyi geliyor. Ben sinus rinse kabını kullanarak yapıyorum. Bir yerde çözeltisini hazırlıyorum. 1 lt suya yaklaşık bir tatlı kaşığı tuz bir çay kaşığı karbonat. Gün içinde yarısını kullanıyorum burnum tıkalı olduğunda. Hakikaten işe yarıyor.

  • SiyamkedisiZorro  (05.04.13 15:03:42)
SiyamkedisiZorro' ya katılıyorum. sinüzitten kaynaklı akıntım için kullandığım (bkz: sinüsrinse) bariz fark yarattı bende.

ama önce doktora gidip tıkanıklığın temel nedenini öğrenmelisin eğrilik vs geniz eti büyümesi gibi şeyler varsa pek işe yaramaz.
  • yue  (05.04.13 17:50:47 ~ 17:51:12)