kahverengi sorunsalı

şimdi granül kahveyi düşünelim. ne renk? kahverengi. ama suyla karıştırdığımızda rengi siyah oluyor. kim bi bardak kahvenin renginin kahverengi olduğunu söyleyebilir? kimse. e ama herhangi başka bi şeyi suyla karıştırsak, yani seyreltsek rengi açılacak mecburen. misal şeker beyaz, şekeri suyla karıştırsak açık beyaz bi rengi olacak. peki ne oluyor nasıl oluyor da kahverengi olan kahveyi suyla karıştırınca siyah oluyor? neden nedenn?? renksiz olan su nasıl bi maddeyi koyulaştırabiliyor??

iki saydam akiskani karistirinca neden beyaz oluyor diye sormuyorsun da kahve neden daha koyu oluyor diye mi soruyorsun arkadas. soyle izah edeyim. kalitesinden. nescafe icmeyin filtre icin :)

  • tasa oturma soguk ceker  (27.03.13 19:57:05)
siyah olmuyor bence. daha koyu kahverengi oluyor. her rengin bir sürü tonu var.

onun dışında su neden rengi değiştiriyor dersen konu daha da derinleşiyor. bir madde su moleküllerini emince atenüasyon katsayısı artıyor. bu da o maddeye gelen ışık demetlerini zayıflatıyor. ışığın yansıması değiştiği için rengi de farklı görüyoruz. bu durumda daha koyu oluyor. absorpsiyon spektrumu (spektroskopi) konsuyla da alakalı.
  • ermanen  (27.03.13 20:10:07 ~ 20:16:28)