Erken kalkma sorunu

Başlığa bakılarak çok uyuduğum zannedilmesin. Kendimi bildim bileli, gün ayırt etmeksizin bok varmış gibi sabah saat 6-7 dedi mi ayağa dikiliyorum. Bu yüzden sürekli bir bitkinlik, halsizlik.. Hani o kadar çok istiyorum ki, şöyle öğlen 1'e kadar yatıp yataktan dipdiri çıkmayı. Bugün mesela saat 6 gibi gözlerimi açtım ve zorla geri kapaya kapaya 1 saat daha uyuyabildim. Evden 9 gibi çıkmam gerek ama gene de 3 saat öncesinden de kalkmak istemiyorum.

Hani ben kendim için sürekli olarak alışkanlık olmuş diyerekten sallamıyordum ama sıkıntı yaratmaya başladı. Nedir benim durum var mı bir açıklaması? Vallaha billaha deli olacam yaa!

Birazdan biri çok spor yap, çok yorul, alkol kullan falan diyecek ama bunların hiç biri uzun vadeli çözüm olmayacak. Şimdiden söyliyeyim.

Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Durduk yere erkenden uyanıp, öğlen de uykulu uykulu gezmek kötü bir şey. Nasıl düzeltilir hala çözemedim.
  • otonom  (22.03.13 07:55:34 ~ 07:56:07)
Kacta yatiyorsun? 7 saatlik uykunu aliyorsan normal olabilir. Gece 1-2 saat gec yattiginda da mi ayni sey oluyor? Onu dene bir denemediysen...

Bir de su onerim olacak; imkanin varsa odandaki pencereleri kapat pancurla filan, sabah isigi odaya girmesin. Sabah 7'de uyanmanin sebebi olabilir. Sabah oda karanlik olursa uyumaya devam edersin belki.

-------------------------- EDIT --------------------------

Isik olayini sundan dolayi soyledim; benim uyku problemim yok, hatta biraksan fazlasiyla uyurum. Ama odama isik girmeyecek, kapkaranlik sekilde ayarladigimda daha da fazla uyuyorum genelde, kalkmam daha da zorlasiyor.

-------------------------- EDIT --------------------------
  • long live rock n roll  (22.03.13 08:00:08 ~ 08:44:29)
- Aşırı derecede alkol alsam da değişen birşey olmuyor. Ekstra baş ağrısı bonus oluyor. O kadar ki, öğlen aralarında dayanamayıp 1 saat kestirdiğim oldu.

- 10-11 veya 1-2 gibi yatsam da pek birşey farketmiyor. Sürekli bir bezginlik hali. Şükür bir sıkıntım yok ama olmuyor. Pek ışık girmiyor ama aklıma takıldı şimdi..
  • ne bakiyon kardesimm  (22.03.13 08:14:12)
vehbi koç yaparmış senin gibi. gece az uyur gündüz 3-4 defa 15er dakika kestirirmiş. ama adam sonuçta patron adam.

  • kargn  (22.03.13 08:21:57)
Hocam çok uyuyabilen insanlar senin sandığın gibi dinç kalkmıyorlar o dediğin saatlerde. Bence kıymetli bir şey erken kalkabilmen. Zira ben uyandığımda kendimi otobüste buluyorum. oraya kadar olan kısım çok net değil...

Gün içinde gelen uykunu açmak için hareket etmeni, kuru meyve-yemiş yemeni tavsiye edebilirim. Kahve mahve bana hiç etki etmiyor midemi yakmaktan başka... Ben de bilemedim

Ama şöyle bir avantajın var, günü öldürmüyorsun. Belki sabah kalktığın zaman angarya işlerini halledebilirsin evde. Ya da numaramı vereyim beni uyandırmaya başla, ben 8de anca uyanırım :)
  • emrak  (22.03.13 09:35:07)
ben 9'da yatıp 8'de zar zor uyanabiliyorum...keşke sizin yerinizde olsaydım diyorum ben de :)

  • passion rules the game  (22.03.13 10:26:00)
dostum 12 de yatıp 12 de kalkan adamım bildiğin hoşaf kalkıyorum.arada erken kalktığım oluyo daha dinç uyanıyorum.keşke senin gibi olabilsem. istersen psikiyatriste git belki bi ilaçla yardımcı olur sana...

  • bu da mı gol değil lan  (22.03.13 11:24:31)